StoryEditorZiołowy botoks

To ziele działa jak botoks, tylko naturalny! O jakiej roślinie mowa?

03.04.2024., 12:00h
Acmella oleracea, zwana jeżówką elektryczną lub znieczulecznikiem, to roślina z rodziny astrowatych. Ma sporo zastosowań leczniczych. Jedną z nich jest wygładzanie zmarszczek! Jak to możliwe?

Jeżówka elektryczna to naturalna alternatywa dla botoksu. Wszystko dzięki obecnym w niej substancjom. Mowa o spilantolu, który działa znieczulająco i zmniejsza napięcie mięśni. W efekcie mięśnie rozluźniają się, a zmarszczki ulegają spłyceniu. To dlatego jeżówka elektryczna jest innowacyjnym składnikiem kosmetyków anti-aging. Znieczulecznik pobudza także komórki do produkcji kolagenu i elastyny, zagęszczając ją i przeciwdziałając starzeniu.Jeżówka elektryczna ujędrnia i odmładza skórę, nawet w tych najbardziej newralgicznych okolicach ciała, jak szyja, czy dekolt. Acmella oleracea niweluje uszkodzenia skóry spowodowane negatywnym wpływem środowiska i promieniowania słonecznego. Jeżówka zawiera także lecznicze taniny, olejki eteryczne i flawonoidy mające działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe.

Jeżówka elektryczna i jej zalety 

Acmella oleracea: 

  • działa antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwgrzybiczo,
  • wzmacnia układ immunologiczny, 
  • odkaża układ moczowy, 
  • odmładza skórę,
  • działa przeciwbólowo,
  • wspiera rozpuszczanie kamieni nerkowych, 
  • uśmierza ból zębów,
  • pomaga w walce z reumatyzmem.

Jeżówka elektryczna 

Pochodzi z Afryki i Ameryki Południowej. To całoroczna bylina o stożkowatych, żółtych kwiatach z charakterystyczną plamką, niczym „rybie oko”. Dorasta do 60 cm, ma długie, łodygi, ciemnozielone liście. Jest rośliną wieloletnią. 

Uprawa jeżówki elektrycznej

To roślina mało wymagająca. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu i zraszaniu liści. Pięknie rośnie w pełnym słońcu, choć nie lubi wiatru. Potrzebuje gleby żyznej i wilgotnej o lekko kwaśnym odczynie. Tę w doniczce latem należy podlewać często i regularnie. Roślina wymaga także nawożenia, a jej przekwitłe kwiaty przycinamy.

Jeżówka elektryczna w kuchni i apteczce

Liście jeżówki elektrycznej są jadalne, dlatego można je stosować w kuchni do robienia wymyślnych salat. Uwaga! Najczęściej powoduje chwilowe odrętwienie w jamie ustnej. Można ją także spożywać w formie wywarów, nalewek, czy odwaru jako płukankę niwelującą na przykład zapalenie dziąseł i ból gardła. Napar przygotowujemy ze świeżych lub suszonych liści, w celu odkażania układu moczowego, ale także w trakcie przeziębienia. Jeśli rozgnieciemy roślinę i nałożymy ją na ranę, to przyspieszymy gojenie.

image
Naturalne metody

Domowe sposoby na rozszerzone pory

Jeżówkę elektryczną możemy także przeżuwać, zwłaszcza świeże kwiaty i liście. Początkowo poczujemy efekt jak podczas dotknięcia językiem baterii, pojawi się również ślinotok i znieczulenie jamy ustnej. Jednak działanie rośliny jest zbawienne – pomaga ona usunąć szkodliwe toksyny z organizmu, ale także wspomaga trawienie.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:57