StoryEditorWywabianie plam

Żółte plamy na białych ubraniach przestaną być problemem, gdy poznasz te domowe sposoby!

Białe ubrania są eleganckie i pasują niemal do wszystkiego, jednak czasem trudno utrzymać je w dobrym stanie. Biel łatwo szarzeje, na jasnym materiale pojawiają się również niezbyt estetyczne żółte plamy pod pachami. Jak domowymi sposobami usunąć przebarwienia od potu na białym ubraniu?

Dlaczego na białych ubraniach pojawiają się żółte plamy? 

Niejedna pani domu zna ten problem: wyciągamy z pralki białe ubranie i widzimy, że pod pachami ulubionej koszuli czy bluzki widnieją żółte plamy, które nie zniknęły w trakcie prania. Pojawiają się najczęściej latem. Ich źródłem jest pot, mieszający się z kosmetykami - najczęściej dezodorantami na bazie aluminium. Po długim, upalnym dniu może się wydawać, że biała koszulka nadaje się już tylko do wyrzucenia. Na szczęście nie musi tak być! Istnieją domowe sposoby, które pomogą pozbyć się żółtych plam z potu bez konieczności używania silnych detergentów. 

Jak zrobić pastę do usunięcia żółtych plam z białego ubrania? 

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się żółtych plam z białych ubrań jest pasta, przygotowana z sody czyszczącej i wody utlenionej. Ich zalet nie trzeba nikomu przedstawiać: pomagają w niejednym kryzysie podczas sprzątania! Aby zastosować je na żółte przebarwienia od potu, należy połączyć te składniki na gęstą pastę. Następnie za pomocą np. szczoteczki do zębów nanosimy ją na plamę i odkładamy na całą noc. Jeżeli przebarwienia są wyjątkowo uporczywe, warto zostawić pastę nawet na 24 godziny. Po tym czasie spłukujemy masę z sody i wody utlenionej zimną wodą i pierzemy jak zwykle. Jeżeli plamy nie znikną, zabieg można powtórzyć. 

Alternatywą może być pasta z sody oczyszczonej i octu winnego, zmieszanych w proporcjach 3:2. Metoda postępowania jest podobna - nakładamy pastę na brudne miejsce na kilka godzin, a następnie pierzemy. 

Przeczytaj także: Jaka temperatura do prania pościeli jest najbardziej odpowiednia?

Domowe wybielacze na żółte plamy z potu 

Do utrzymania białych ubrań w dobrym stanie przydatny jest wybielacz. Na szczęście nie trzeba od razu sięgać po silne detergenty z chlorem. Można zacząć od stosowania domowych wybielaczy! W tej roli sprawdzi się na przykład ocet spirytusowy. Polewamy nim żółtą plamę na białym ubraniu i odkładamy na 15-20 minut, a następnie pierzemy jak zwykle. Ten sposób pomaga też przeciwdziałać pojawianiu się kolejnych nieestetycznych przebarwień. Ocet można również zastąpić wodą utlenioną - nie trzeba jej rozcieńczać, jednak warto zostawić ją na plamie nieco dłużej, około 30 minut. 

Domowym wybielaczem jest także sok z cytryny. Należy go rozmieszać z wodą w proporcji 1:1 i powstałą mieszanką polać plamy. Tak namoczone ubranie odkładamy na 15-20 minut, a następnie pierzemy jak zwykle. 

image
FOTO: Envato Elements

Sprytne domowe sposoby na żółte plamy na białym ubraniu 

Żółte plamy z białych ubrań pomoże usunąć również pasta do zębów. Ten trik sprawdzi się na przykład podczas wyjazdu, gdy nie mamy ze sobą zwykłego arsenału domowych detergentów. Żółte przebarwienie należy posmarować delikatnie pastą do zębów, a następnie odłożyć na 10-15 minut. Potem wystarczy spłukać pastę pod kranem lub, jeżeli jest taka możliwość, wyprać ubranie. 

Jak zapobiegać powstawaniu żółtych przebarwień na białych ubraniach? 

Z nieestetycznymi żółtymi plamami na ubraniach trzeba walczyć szybko - jeśli będą świeże, łatwiej będzie je wywabić. Zwykle samo pranie nie działa, lepiej zatem zacząć od zaprania przebarwień jednym z omówionych sprytnych domowych sposobów. W żadnym wypadku nie można prasować plam z potu - ciepło żelazka tylko je utrwali! Na szczęście istnieją także sposoby, by zapobiegać powstawaniu żółtych przebarwień. Można spryskiwać ubrania pod pachami octem, znanym z bakteriobójczych właściwości. Pomocne mogą się okazać także specjalne wkładki do przyklejania w newralgicznych miejscach. Warto rozważyć również zmianę dezodorantu na taki bez aluminium w składzie.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:34