StoryEditorJak prać pościel?

Jaka temperatura do prania pościeli jest najbardziej odpowiednia?

Pościel jest niczym druga bielizna człowieka. Im częściej zmieniana, tym lepiej. Zatem wybierając pościel warto zwrócić uwagę na to, z czego jest zrobiona, a piorąc ją we właściwy sposób dostosowywać temperatury, by ze względu na częstotliwość nie zniszczyła się zbyt szybko.

Dlaczego warto zmieniać pościel często?

Podczas snu nasze ciało się poci i odpada od niego złuszczony naskórek. Ponadto zarówno w kołdrze i poduszkach, jak i samych poszwach gromadzi się wiele bakterii, które mogą nie tylko pogarszać jakość naszego snu, ale także wpływać na samopoczucie. Statystyczny Polak zmienia pościel co 3-4 tygodnie, jednak w praktyce powinien robić to o wiele częściej, bo nawet raz w tygodniu! Wszystko jednak zależy od tego, kto w łóżku śpi i jak jego ciało zachowuje się podczas snu. Niemniej, częsta zmiana pościeli wyjdzie na dobre każdemu z nas.

Jak prać pościel?

Pranie pościeli, choć wydaje się nietrudne, w praktyce ma całkiem skomplikowany przebieg. Jak się okazuje, nie wystarczy pamiętać o tym, by przysłowiowego białego nie prać z kolorowym, ale trzeba również mieć na uwadze rodzaj tkaniny, z której dana poszwa jest wykonana, gdyż nie powinno się mieszać np. bawełny z satyną.

Temperatura, w której zamierzamy prać również nie zawsze będzie taka sama, ponieważ bawełniana pościel ze względu na swoją wytrzymałość może być prana w 60, a nawet 90 stopniach i w takiej temperaturze pierzemy również lniane tkaniny. Natomiast pościel satynowa powinna trafić do wody o temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza.

O czym należy pamiętać przed praniem pościeli?

Zanim jednak nasza pościel trafi do prania powinniśmy zadbać o zabezpieczenie zamków i guzików poprzez wywinięcie poszew na tzw. lewą stronę i ich zapięcie. Dzięki temu zabiegowi zapobiegniemy uszkodzeniu i splątaniu materiału.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Decority.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:29