Zdarza się, że noworodki i bardzo malutkie dzieci nagle, o określonej godzinie, zaczynają mocno płakać, wyprężać się i wyginać. Nic nie daje przytulanie, śpiew, czy noszenie – maluch i tak rozpacza. Taki właśnie nieutulony płacz to prawdopodobnie kolka – bardzo zagadkowe i do końca niewyjaśnione dolegliwości niemowlęce. W jaki sposób możemy pomóc malcowi?
Kolka niemowlęca
Pojawia się bez konkretnej przyczyny. Najczęściej są to godziny wieczorne, a proces trwa do 2-3 godzin. Problem ten spotyka nawet 20 procent dzieci w wieku od 2-3 tygodni do ok. 6 miesiąca życia. Kolka to dość tajemnicza przypadłość, nie do końca wiadomo skąd się bierze i jakie są jej przyczyny. Specjaliści wskazują przede wszystkim na niedojrzały układ pokarmowy, w którym następuje tworzenie się prawidłowo funkcjonującego mikrobiomu jelitowego. Jego zaburzenia skutkują atopowym zapaleniem skóry, alergiami, bólem i dyskomfortem, który może powodować takie „kolkowe” zachowania u maluchów.
Jak wygląda kolka niemowlęca?
Podczas kolki dziecko bardzo głośno płacze. Pojawia się nienaturalne naprężanie ciała, podkurczanie nóżek, oddawanie gazów, wzdęty brzuszek. Zgodnie z kryteriami rzymskimi, aby rozpoznać kolkę muszą być spełnione równocześnie trzy warunki (u dziecka – od urodzenia do ukończenia 4. miesiąca życia):
- grymaszenie, rozdrażnienie, płacz bez określonej przyczyny,
- napady trwają do kilku godzin w ciągu doby, przez minimum 3 dni w tygodniu, przez co najmniej tydzień,
- nie ma innych niebezpiecznych symptomów, rozwój dziecka jest prawidłowy.
Przyczyny kolki niemowlęcej:
- niedojrzałość układu pokarmowego i nerwowego,
- przekarmienie,
- połykanie powietrza w czasie jedzenia,
- zaburzenia flory jelitowej,
- nieprawidłowa technika karmienia,
- udzielanie się niepokoju rodziców,
- nietolerancja mleka modyfikowanego,
- nadmiar bodźców zewnętrznych.
Co pomaga na kolki niemowlęce?
Wielu rodziców wypracowuje swoje własne sposoby, np. osławione jeżdżenie samochodem z maluchem przez kilka godzin w nocy. Natomiast istnieją także uniwersalne metody na radzenie sobie z tym problemem:
- masaż brzuszka,
- ciepłe okłady,
- delikatny rowerek (poruszanie nożkami dziecka),
- częste leżakowanie na brzuszku w ciągu dnia (nie w czasie kolki),
- odbijanie po karmieniu,
- włączenie probiotyku (po konsultacji z lekarzem).
Kolka a stres
Kolka powoduje zdenerwowanie i frustrację rodziców, ponieważ nie zawsze mogą zaradzić napadom płaczu. Niestety, istnieją powiązania między występowaniem kolki u dziecka, a pojawieniem się depresji poporodowej u matki i zespołu dziecka potrząsanego. To są właśnie bolesne skutki nieradzenia sobie z kolką i obniżeniem samooceny rodziców.
Kolka wymaga czasu
Podczas karmienia piersią do jelit dostają się dobroczynne bakterie, które zasiedlają przewód pokarmowy i pomagają w trawieniu, a także wzmacniają układ immunologiczny dziecka. Minie trochę czasu zanim ta flora bakteryjna stanie się na tyle kompletna, że zacznie samodzielnie spełniać swoje funkcje.
Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: www.mp.pl/pacjent/pediatria, podyplomie.pl/pediatria