StoryEditorJesienna szafa

Porządki w szafie jesienią

05.11.2022., 15:00h

Jesień to dobry moment na przeorganizowanie szafy. Na pewno znajdzie się sporo rzeczy, które nie nadają się na zimową porę roku, a zajmują dużo miejsca. Jak poradzić sobie z zalegającymi ubraniami?

Jesienne porządki w szafie, to idealny powód pożegnania się z sukienkami czy bluzkami, które już nam nie pasują. Jeśli od dłuższego czasu nie nosimy spodni czy swetra, to jest minimalna szansa na to, że zaczniemy to robić w nadchodzącym sezonie. Jak zorganizować swoją szafę, by było przejrzyście?

Potrzebujesz odświeżenia i zmian, zacznij od szafy

Najlepszym sposobem na reorganizację jest opróżnienie całej szafy i stopniowe analizowanie każdej rzeczy z osobna. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będę nosić tę rzecz? Czy jeszcze mi się podoba? Jeśli ubrania są zbyt luźne lub obcisłe, nie czujemy się w nich komfortowo lub po prostu znudziły się nam, należy się ich pozbyć! Aby nadać im drugie życie można:

  • podarować ubrana potrzebującym, zawożąc je do Caritasu lub do miejsc tematycznych zbiórek,
  • sprzedać za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych,
  • oddać do komisu lub zorganizować własne stoisko na pchlim targu.

Ważne, aby przekazywać ubrania czyste i bez wad. Natomiast te zniszczone fajnie jest przeznaczyć na ścierki, np. bawełniane koszulki nadają się do czyszczenia kurzu.

image
MODA JESIEŃ-ZIMA 2022/2023

Jaki płaszcz na jesień i zimę wybrać? Sprawdź, co aktualnie jest najmodniejsze

Organizacja szafy

  • Ciężkie rzeczy umieszczamy na dolnej półce szafy oraz te, które są przeznaczone do noszenia w danym sezonie. Na wyciągnięcie ręki powinny być: ciepłe swetry i bluzy, spodnie, zimowe sukienki.
  • Letnie rzeczy umieszczamy na najwyższych półkach szafy lub chowamy do pudełek i wynosimy na strych.
  • Ubrania przeznaczone na lato, ale nienoszone w zeszłym sezonie, nadają się do sprzedaży lub wydania.
  • Chętnie noszone koszule i sukienki, najlepiej wyprasować i powiesić na wieszakach. 
  • W szafie dobrze jest wygospodarować specjalne miejsce na akcesoria zimowe, czyli szaliki, apaszki, czapki i rękawiczki. Można też użyć do tego specjalnych uchwytów i powiesić w szafie.   

Zadbaj o ładny zapach w szafie

Powieś woreczki zapachowe, najlepiej lawendowe, zobacz, w jaki sposób zrobisz je samodzielnie: DIY. Najlepszym miejscem na umieszczenie woreczków lub innych elementów zapachowych są drzwi w szafie – zapach łatwiej się unosi podczas otwierania i zamykania.

Przetrzyj szafę wodą z octem, aby pozbyć się zapachu pleśni, możesz też wstawić do środka pojemnik ze zmiażdżonymi goździkami. 

Jak odświeżyć wysłużone, ale wciąż lubiane ubrania?

1. Żółte plamy pod pachami na białej koszuli lub koszulce można zmyć domowym wybielaczem (5 łyżek soku z cytryny łączymy z 5 łyżkami wody i zalewamy plamy, następnie pierzemy w pralce).  

2. Twój ulubiony sweter jest zmechacony? Skorzystaj z golarki do ubrań lub oczyść je specjalną rolką.

3. Chcesz odświeżyć kolor ulubionej rzeczy? Do miski wlej piwo i wodę (w proporcji 1:1), namaczaj odzież przez kilka godzin. Następnie wypłucz ją i wypierz w pralce.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 12:34