Sposób na gryzące swetry
Warto wypróbować metodę naszych babć. Za pomocą ogólnodostępnego kosmetyku sprawimy, że swetry będą mięciutkie i komfortowe w dotyku. Gryzące okrycia potrafią zdenerwować najmniej problemowe osoby, zwłaszcza założone na tzw. gołe ciało. Ważne jest także, aby inwestować w dobre jakościowo ubrania, tani akryl nie tylko nie będzie nas ogrzewał, ale sprawi, że się spocimy. Przyjemniejsza i cieplejsza jest wełna oraz wysokiej jakości bawełna. Wełniane dzianiny są wskazane także dla dzieci, jednak mogą powodować pewny dyskomfort. Co robić, aby wełna była bardziej przyjemna w kontakcie ze skórą?
Wełniane ubrania moczymy w odżywce do włosów
Swetry, czapki, sukienki, szaliki wełniane najlepiej zamoczyć w wodzie z dodatkiem odżywki do włosów, w proporcji 1 łyżka na 1 litr wody. Moczenie powinno potrwać minimum godzinę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten czas wydłużyć do kilkunastu godzin. Po tym czasie płuczemy ubrania pod wodą, zawijamy w ręcznik i wyżymamy je, a następnie suszymy na płasko.
Zimno a wełniane swetry
Innym sposobem jest włożenie swetra do zamrażalki! Niska temperatura zmiękczy włosie i ubrania staną się przyjemne w noszeniu, dlatego ulubione części garderoby wkładamy do woreczka foliowego i wstawiamy na noc do zamrażalnika.
Jak prać wełnę?
Należy trzymać się temperatury podanej na metce. Do prania ręcznego możemy dodać także szampon lub odżywkę do włosów, a swetry staną się puszyste. Ważne, aby nie trzeć i nie szorować wełny, tylko delikatnie ją ugniatać.
Jak uratować skurczony sweter?
Kolejny raz ratunkiem jest zastosowanie wody z dodatkiem szamponu oraz odżywki do włosów. Należy zanurzyć sweter w misce z ciepłą wodą, wlać do niej ok. 50 ml odżywki do włosów i wymieszać całość. Sweter delikatnie ugniatamy i zostawiamy w wodzie na 2-3 godziny. Po tym czasie znów ugniatamy ubranie i rozciągamy sweter centymetr po centymetrze. Suszymy go na ręczniku na płasko.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements