Arbuz w ponad 90 procentach składa się z wody. To idealny owoc na lato, świetnie nawadnia organizm, a do tego jest pyszny. Jest pełen potasu, witaminy C, A i E. Zawiera także cynk, mangan, miedź, żelazo, magnez. Kolejnym dobrodziejstwem są: likopen, karotenoidy, luteina, czy kryptoksantyny (przeciwdziałają miażdżycy). Likopen jest silnym przeciwutleniaczem, pomaga pozbyć się wolnych rolników, stanowiąc profilaktykę raka.
Dlaczego warto jeść arbuza z pestkami i skórką?
Skórka jest niskokaloryczna, ma mniej cukru, a więcej błonnika. Najważniejsza jest jednak cytrulina w niej zawarta pomagająca utrzymywać prawidłowe ciśnienie tętnicze, zwiększa także libido i poprawia wydolność organizmu podczas ćwiczeń. Czy chodzi o całą skórę arbuza? Niekoniecznie... należy skupić się na białych i jasnozielonych częściach przy skórce, ponieważ zielona warstwa zewnętrzna może zawierać pestycydy i wosk. Te właśnie elementy można kisić, zrobić z nich dżem, dodawać do smoothies i do sałatek!
Co zawierają pestki arbuza?
Pestki arbuza można zjadać w ten sam sposób jak pestki dyni. Zawierają dobroczynne kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, cynk, magnez, czy żelazo. Można je chrupać także w wersji ususzonej, dodawać do koktajli czy sałatek.
Sok ze skórki arbuza
Składniki:
- 500 g arbuza razem z białą skórką,
- 300 ml wody,
- cytryna,
- świeża mięta,
- miód lub ksylitol.
Wykonanie:
Potrzebujemy miąższ arbuza i jego białą, biało-zieloną część skórki (zostawiamy cienką zieloną warstwę zewnętrzną do wyrzucenia). Wkładamy arbuza do blendera i miksujemy. Dolewamy wodę, sok z cytryny, listki mięty oraz słodzik. Wszystko dokładnie miksujemy i gotowe!
Dżem ze skórek arbuza
Składniki:
- ponad 3 kg skórek z arbuza (razem z zieloną częścią),
- 0,5 kg cukru lub erytrolu,
- kłącze imbiru ok. 10 cm,
- 1 pomarańcza,
- 1 cytryna,
- opcjonalnie1 łyżka esencji waniliowej.
Wykonanie:
Zieloną zewnętrzną część skóry należy odkroić i wyrzucić – zostawiamy tylko białą i kroimy na małe kawałki. Wrzucamy je do garnka, dodajemy cukier oraz pokrojony w plastry imbir i pomarańczę (dodatkowo każdy plaster w ćwiartki). Z cytryny ścieramy skórkę i wyciskamy sok, dodajemy do garnka razem z esencją waniliową. Gotujemy dżem do momentu aż część odparuje, a reszta zagęści się (około dwie godziny) lub do czasu aż będzie dla wystarczająco gęsty.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Przepis na dżem: zakreconywegeobiad.pl