StoryEditorZdrowie psychiczne

David Beckham cierpi na nerwicę natręctw – czym się ta choroba objawia?

11.10.2023., 10:00h
David Beckham – jedna z największych gwiazd światowego futbolu choruje na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Zupełnie nowe oblicze piłkarza poznajemy w świetnym serialu, który jest dostępny na jednym z serwisów streamingowych.

Platforma Netflix zrealizowała serial dokumentalny o jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy świata. „Beckham” – to tytuł, którego nie można przegapić. W serialu, były kapitan reprezentacji Anglii w piłce nożnej wraca do swojego dzieciństwa, aby jeszcze raz przeżyć kolejne etapy swojej błyskotliwej kariery. W tym obrazie jawi się jako osoba niezwykle opanowana i pewna swoich wartości, pełna pasji i zaangażowania we własny rozwój. W kolejnych kadrach objawia się także jego inna twarz – mężczyzny, który obsesyjnie dba o porządek i jest przesadnie zorganizowany. Okazuje się, że piłkarz cierpi na nerwicę natręctw, co odczuwa nie tylko ona sam, ale także cała jego rodzina. David Beckham podzielił się z widzami swoimi największymi obsesjami.

David Beckham cierpi na nerwicę natręctw

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne zmuszają gwiazdora do wielu rutynowych czynności, bez których nie potrafi się obejść. Przyznał, że na zakończenie dnia, kiedy domownicy wylegują się już w swoich łóżkach, on doprowadza kuchnię do porządku, czyści świece i przycina knoty. Nie toleruje bałaganu, w swoim pokoju, nawet gdy był nastolatkiem, utrzymywał zawsze nieskazitelny ład. Swoje ubrania układa według koloru i rodzaju. Ma imponującą kolekcję koszul, marynarek, spodni. Swoje stroje planuje z tygodniowym wyprzedzeniem. Gdy urządza spotkania rodzinne przy grillowaniu, spędza cały dzień, nie tylko gotując, ale także polerując ruszt i całą przestrzeń.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Osobę cierpiącą na nerwicę natręctw męczą niekontrolowane i natrętne myśli, które wciąż się powtarzają. Obsesja zmusza ją do rutynowych działań. Tym odczuciom towarzyszy nieprzyjemny niepokój, uciążliwe wizje, które negatywnie wpływają na życie codzienne. Mogą to być także agresywne myśli, strach przed niedopełnieniem obowiązku, czy zapomnieniem czegoś, lęk przed utratą kontroli, a także potrzeba utrzymywania idealnego porządku. Z tymi natrętnymi myślami związane są także działania, np. przesadne układanie ubrań, czyszczenie przestrzeni, wielokrotne sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte.

image
Spektrum Aspergera

Jakie są objawy zespołu Aspergera?

Nerwica natręctw – czym się objawia?

Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne:

  • nie potrafią kontrolować swoich kompulsyjnych zachowań, ani zahamować obsesyjnych myśli, spędzają dużo czasu, aby wypełnić swoje obsesje i kompulsje,
  • męczą się swoimi natrętnymi zachowaniami i myślami,
  • odczuwają chwilową ulgę, gdy wypełnią swoje rytuały,
  • ich życie codzienne jest znacznie utrudnione, cierpi także rodzina.

Oprac. Angelika Drygas

fot. davidbeckham/Instagram

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:34