StoryEditorZalety pracy w ogrodzie

Dla 6 na 10 Polaków praca w ogrodzie to nie obowiązek, a relaks!

21.03.2024., 15:00h
Ogrodowe pasje są coraz bardziej powszechne wśród Polaków. Już nie są kojarzone jedynie z powinnością, a po prostu z czynnym odpoczynkiem. Jakie profity czerpiemy z obcowania z naturą wokół własnego domu?

Wiosna to idealny moment na to, aby rozpocząć regularne i aktywne wizyty w ogrodzie. Prace w otoczeniu natury to wielkie dobrodziejstwo dla kondycji ludzkiego organizmu i coraz więcej Polaków docenia ten fakt. 6 na 10 ankietowanych uważa, że praca w ogrodzie to forma relaksu i odpoczynku, a nie obowiązek (62 procent vs. 28 procent) – tak wynika z badania Grupy INCO SA, producenta nawozów do roślin Florovit. Ta tendencja wzrosła po pandemii – tak odpowiedziało 56 procent respondentów. Okazuje się także, że częściej kobiety postrzegają ogrodowe hobby jako atrakcyjny sposób spędzania czasu, tak twierdzi aż 68 procent Polek i 54 procent Polaków.

Hortiterapia i jej właściwości

Hortiterapia, zwana inaczej ogrodoterapią czy ogrodolecznictwem wykorzystuje potencjał leżący w prozdrowotnym działaniu natury na kondycję psychofizyczną człowieka. Okazuje się, że praca w ogrodzie ma wiele zalet. Nic dziwnego, że jego uprawa to tak popularny sposób spędzania wolnego czasu. Sadzenie, nawożenie, mieszanie ziemi, sianie, grabienie, podlewanie, pielenie, czy zbieranie plonów to duży wysiłek dla organizmu gwarantujący spalenie sporej ilości kalorii. Utrata masy ciała to jedno. Ważne jest jednak, że to hobby wiąże się z polepszeniem dobrostanu psychicznego człowieka i wzrostu jego samooceny oraz wiary we własne możliwości i sprawczość. Można pokusić się o stwierdzenie, że ogród to tak naprawdę zielona siłownia i terapia w jednym.

image
Zalety pracy w ogrodzie
FOTO: Envato Elements

Zalety pracy w ogrodzie:

  • skuteczna walka z otyłością,
  • zmniejszenie ryzyka demencji, 
  • poprawa samopoczucia,
  • ćwiczenie koncentracji,
  • wzmacnianie wysokiej samooceny,
  • odprężenie i relaks,
  • napływ dopaminy,
  • profilaktyka osteoporozy – wzmacnianie kości,
  • rozwój mięśni.

image
Wsparcie przyrody

Hortiterapia – jak wykorzystać ogrodoterapię na wsi?

Ogrodoterapia – jak działa?

Sadzenie roślin, zbieranie plonów, wyrywanie chwastów, czy dbanie o ogród mają również wpływ na wydzielanie się serotoniny, która odpowiada za lepszy nastrój. Kontakt z naturą gwarantuje także wyciszenie poprzez pracę.

Angelika Drygas

Źródło: materiały prasowe

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:40