StoryEditorCiekawostki żywieniowe

Jogurt i kefir dobre na chandrę. Skąd ten pomysł?

25.07.2023., 15:12h
Sfermentowane mleko ma inne właściwości niż to klasyczne. Usprawnia działanie mikrobioty jelitowej człowieka i jednocześnie buduje cały system korzystnych zależności. Warto wypijać szklaneczkę przed snem. Dlaczego?

Jelita to drugi mózg organizmu człowieka. Zachodzi w nich tyle ważnych procesów, że nie sposób przecenić roli jelit w kształtowaniu się zdrowia ludzkiego. Warto więc wybierać żywność w taki sposób, aby pozytywnie działała na ten organ właśnie. Jednymi z takich produktów jest fermentowany nabiał, a zwłaszcza jogurt i kefir.

Właściwości kefiru

Kefir to sfermentowany napój mleczny, lekko musujący. Jest naturalnym probiotykiem, a do tego oczyszcza organizm (usuwa toksyny). Jest wskazany nie tylko w diecie odchudzającej, ale w klasycznej zdrowej diecie codziennej. Zawarte w nim bakterie probiotyczne wspierają mikrobiotę jelitową, w której znajdują się mikroorganizmy odgrywające ważną rolę w procesach metabolicznych, trawiennych i odpornościowych. Okazuje się, że regularne picie kefiru pozytywnie wpływa na układ immunologiczny człowieka. Jak to się dzieje? Kefir dostarczając jelitom bakterii probiotycznych, pomaga w walce z tymi negatywnie działającymi, np. z wirusami czy patogenami. Dodatkowo kefir zawiera witaminę K, B12, D, a także wapń i magnez.

Kefir:

 • pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz żółci,
 • przyspiesza przemianę materii,
 • reguluje rytm wypróżnień,
 • redukuje wzdęcia,
 • powoduje szybsze spalanie kalorii,
 • jest niskokaloryczny,
 • jest sycący,
 • obniża ciśnienie,
 • pomaga jelitom rozkładać laktozę,
 • ma działanie przeciwzapalne,
 • uaktywnia przeciwutleniacze, które chronią przed infekcjami.

Kiedy pić kefir?

Kefir wypity wieczorową porą pomoże pozbyć się zaparć, wesprze także plan zrzucenia zbędnych kilogramów, pozytywnie zadziała na problemy z zasypianiem – warto go wypić mniej więcej 30 minut przed pójściem do łóżka..

image
Lawendowe szaleństwo

Syrop z lawendy dobry na wszystko! Poznaj przepis!

Kefir na depresję?

Badacze z University of California, Los Angeles odkryli, że istnieje powiązanie między rodzajem żyjących w jelicie bakterii a budową mózgu oraz emocjami. Jelita bowiem przekazują ważne informacje do mózgu, np. komórki w jelitowym nabłonku pobudzają biegnący do mózgu nerw błędny. Istnieją hipotezy mówiące o tym, że "złe” bakterie wydzielają toksyny i przez to jelito nie chroni organizmu przed ich szkodliwym działaniem, co może powodować stany zapalne. Nie pozostaje to bez wpływu na neuroprzekaźniki, np. dopaminę, czy serotoninę, które przecież w ogromnej mierze stanowią o naszym samopoczuciu. To, jaka jest mikrobiota, wpływa na reakcję w sytuacji stresowej i odwrotnie – stres może obciążać mikrobiotę. Zakłócenie na osi jelita-mózg mogą przyczynić się do zapalenia nie tylko układu pokarmowego, ale także innych schorzeń. Zmiany powstają także w mózgu, co skutkuje problemami psychologicznymi i neurologicznymi. Zaburzenia te mają wpływ na pojawienie się uczucia lęku czy napadów depresyjnych. Ważne: fermentowane napoje mleczne to jedynie wsparcie w czasie terapii, chorzy nie powinni pod żadnym pozorem rezygnować z przepisanych wcześniej leków.

image

Jogurt i kefir dobry na chandrę

FOTO: Envato Elements

Jogurt – pozytywne działanie

Jogurty także wpisują się w prozdrowotne działanie na mikroflorę jelitową. Zawierają szczepy bakterii, najczęściej Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus, które maja dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka, ale także witaminy i sporo wapnia. Regularne spożywanie naturalnych jogurtów zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu jelita drażliwego, cukrzycy typu 2, nadwagi, czy nawet choroby Leśniowskiego-Crohna. Probiotyki zawarte w jogurcie mogą poprawiać funkcjonowanie mózgu, pozytywnie oddziałując na mikrobiotę jelitową, zmniejszają stany zapalne dzięki pobudzaniu produkcji neuroprzekaźników.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Żródło: www.tygodnik-rolniczy.pl, zdrowie.pap.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:55