StoryEditorSamotni w sieci

Niepokojąca samotność dzieci w czasach TikToka i Instagrama

15.02.2023., 16:00h
Toniemy w zalewie informacji. Do mózgu człowieka dociera ogromna ilość bodźców – codziennie. Paradoksalnie czujemy się coraz bardziej wyobcowani. Najbardziej cierpią dzieci, które czują permanentną samotność.

Trudne czasy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ludzkość sama zapędza się w przysłowiowy kozi róg. Postęp technologiczny, którego sami jesteśmy autorami, zaczyna niewolić i generować bolesne skutki. W znacznym stopniu ograniczeniu ulegają stosunki międzyludzkie. Samotność staje się faktem. Niegdyś kojarzona z ludźmi starszymi, dziś – często przypisywana osobom młodym, dzieciom i młodzieży, którzy nie pamiętają czasów „analogowych”. Urodzeni w dobie cyfryzacji i Internetu – zbierają żniwo zachłyśnięcia się życiem w trybie online.

Samotność w cyfrowym świecie

Mowa o pokoleniu Z, inaczej generacji Z, która oznacza osoby urodzone od 1995 do 2012 roku. To ludzie młodzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy lub zdobywają kolejne stopnie wykształcenia. To właśnie ich dotyczy problem samotności, o którym coraz częściej dyskutują eksperci. W ich przypadku bardzo często rozmowę zastępuje „snapowanie”, „relacje” na Discordzie, czatach i rozmaitych grupach. Coraz częściej, zamiast zwykłej pogadanki przez telefon stosuje się nagrywanie głosowe, które ma zastąpić tradycyjny kontakt.

W dobie internetu dzieci czują się bardziej samotne

Pisanie wiadomości w komunikatorach to jedna z popularniejszych form podtrzymywania więzi. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji aż trzy czwarte Polaków komunikuje się w ten sposób w sieci. Kolejne niezbyt pozytywne wnioski nasuwają się po zapoznaniu się z wynikami internetowej ankiety przeprowadzonej we wrześniu i październiku 2022 r. w ramach projektu MindGenic AI. Czytamy na money.pl, że wśród 1171 osób w wieku od 12 do 24 lat 60 procent przedstawicieli pokolenia Z, czyli "zetek" odczuwa samotność. Aż 40 procent rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. Mogła mieć na to wpływ pandemia koronawirusa, która odcięła młodzież od rówieśników. – Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln "zetek", a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie – wskazuje Joanna Trojak, CEO MindGenic AI, cytowana w serwisie money.pl

Mamy do czynienia z samotnością w sieci

Z sondażu wynika też, że na samotność narzekają najczęściej młodzi ludzie zamieszkujący miasta o wielkości od 200 tys. do 500 tys. W największych aglomeracjach odsetek ten stanowi 42 proc. Niestety, samotność można odczuwać też między bliskimi. Okazuje się, że cierpią na nią ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich. 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Chodzi tu o brak wsparcia ze strony rodziców, najczęściej w grupie 17- i 18-latków.

image

Samotność w cyfrowym świecie

FOTO: Envato Elements

Problem ten dotyka 62 proc. osób w tym wieku. Potwierdzenie tych smutnych wniosków znajdziemy w raporcie "Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków" Instytutu Pokolenia. Wynika z niego, że z samotnością zmaga się aż 65 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat oraz 57 proc. przed 24. rokiem życia (cyt. za money.pl)

Pogoń za lajkami

– Kiedyś wykluczenie z grupy było prywatnym doznaniem. Dziś to powszechne i jawne zjawisko. W większym stopniu doświadczają tego kobiety i dziewczęta, bo w sieci są bardziej na widoku: częściej wrzucają zdjęcia, filmiki. Dostają komentarze dotyczące wyglądu, zachowania. To trening relacji interpersonalnych w nowoczesnym wydaniu, choć bolesny. Chłopcy i młodzi mężczyźni częściej wybierają gry, a te nie wymagają od nich nawiązywania silnych więzi i wystawiania się na ocenę ze strony innych – tłumaczyła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Maria Jankowska. 

Bot lekiem na całe zło? 

Rozwiązaniem ma być bot – swoisty przyjaciel. Czy to nie błędne koło? Ratunkiem ma być wytwór technologii, która doprowadziła do problemu? Być może chodzi o to, że w inny sposób trudniej jest dotrzeć do młodych ludzi? W ramach projektu MindGenic AI powstaje wyposażony w sztuczną inteligencję chatbot, który ma wspierać młodzież w rozwiązywaniu problemów związanych z samotnością czy niskim poczuciem akceptacji.

image
Telefony szkodzą

Jak smartfony wpływają na zdrowie dzieci?

Na czym ma polegać jego pomoc? – Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – wylicza Joanna Trojak. 

Jak pomóc młodym przełamać samotność?

Wiele osób wskazuje także na inne formy pomocy, jak na przykład aktywizację młodych poprzez wskrzeszenie działalności domów kultury i prężnie działające grupy wsparcia organizujące ciekawe wydarzenia, idące z duchem czasów, ale zarazem zachowujące swój analogowy i relacyjny charakter.

 

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: Money.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 11:13