StoryEditorZdrowie psychiczne

Rolnicy coraz częściej cierpią na depresję! Dlaczego?

31.05.2023., 12:00h
Wiele osób postrzega rolników jako ludzi szczęśliwych, ponieważ pracują w naturze i obcują z przyrodą na co dzień. Okazuje się jednak, że ta grupa zawodowa jest narażona na ogromny stres i wypalenie. Dlaczego?

Rolnicy nie mają teraz łatwo. Tak można określić sytuację tej grupy zawodowej. Borykają się z wieloma problemami, które wynikają z trudnej sytuacji geopolitycznej. Stres powodują niespłacone długi z powodu kryzysu zbożowego i wojny w Ukrainie, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie psychiczne. Zewsząd są bombardowani zarzutami ze strony grup społecznych, które nie do końca wiedzą, na czym polega ich praca. Najczęściej są to osoby z miasta, czy ekoaktywiści, którzy zarzucają im np. złe traktowanie zwierząt. W sieci pojawiają się nieprawdziwe informacje, które mnożą te złe opinie i negatywne postrzeganie rolników przez społeczeństwo. A prawda jest taka, że pracują oni ciężko po 15 godzin dziennie, produkując żywność, doglądając zwierząt, a wciąż stykają się z niepochlebnymi komentarzami na swój temat. To rodzi stres i zaburza dobrostan psychiczny.

Natura – pozorne remedium na stres

To, co dla osób żyjących z dala od rolnictwa i doświadczających ze strony natury jest piękne, bo kojarzy się relaksem, dla rolnika wcale takie być nie musi. Obiegowa opinia mówi o tym, że obcowanie z naturą pomaga w wyciszeniu i uspokojeniu nerwów, a przecież codzienna praca rolnika wiąże się z ciągłym przebywaniem na łonie natury. Niestety, często jest odwrotnie. To grupa zawodowa, która jest bardzo narażona na wypalenie, a wskaźnik depresji u rolników jest trzykrotnie większy niż dla pozostałych. Na ten stan rzeczy wpływa np. niepokój, który towarzyszy im w życiu codziennym.

image

Rolnicy coraz częściej cierpią na depresję!

FOTO: Envato Elements

Dlaczego rolnikom grozi wypalenie zawodowe?

  • Łączą wiele ról społecznych w jednym miejscu, o każdej porze dnia i nocy – są jednocześnie szefem, sąsiadem, mężem, ojcem.
  • Są narażeni na wiele konfliktów.
  • Mają nienormowany czas pracy, nieustannie zajmują się gospodarstwem.
  • Stykają się z bardzo ograniczoną liczbą osób, problemy wciąż się powtarzają – taka sytuacja rodzi zmęczenie i znużenie.

Kolejnym stresogennym czynnikiem są: drożejące nawozy i środki ochrony roślin, złamanie łańcuchu dostaw przez wojnę w Ukrainie, inflacja, niepewna sytuacja rynkowa.

Czym jest „syndrom Boryny”?

To bardzo powszechny problem, który przejawia się strachem starszego pokolenia o swoje dziedzictwo. Seniorzy boją się tego, co stanie się z ich spuścizną po tym, jak majątek przejdzie w ręce młodszego pokolenia. Starsi wciąż chcą decydować i mieć wpływ na rozwój gospodarstwa. Na tle różnicy zdań dochodzi do konfliktów, co rzutuje i na rodzinę, i na pracę.

image
Zdrowie psychiczne

Psychika Polaków po pandemii. Jak COVID-19 wpłynął na naszą mentalność?

Nowe technologie a stres

W obecnych czasach rolnicy mierzą się także ze strachem przed zdobyczami technologicznymi. Pojawia się wiele nowoczesnych maszyn i rozwiązań, które zaczynają dominować sposób prowadzenia gospodarstwa – lęk przed rewolucją technologiczną dotyczy wiary we własne możliwości i umiejętność przystosowania się do tych nowinek i zaadaptowania ich na swoim rodzimym poletku. W tym obszarze rodzi się też presja, aby wdrożyć te wszystkie rozwiązania i podążać za postępem.

image

Rolnicy coraz częściej cierpią na depresję!

FOTO: Envato Elements

Zdrowie psychiczne

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, zdolność do rozwoju i samorealizacji. Na zdrowie psychiczne składa się także poczucie własnej wartości, zaangażowanie w życie, relacje, pracę i branie odpowiedzialności za własne decyzje. Ostatnio bardzo modnym pojęciem jest dobrostan psychologiczny (z ang. well-being), który określa indywidualnie postrzeganie poczucia szczęścia i satysfakcji z życia.

Czym jest depresja?

Depresja, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób, jest zespołem kilku jednostek chorobowych. Objawem depresji jest: obniżenie nastroju, niemożność odczuwania przyjemności, spadek energii, brak poczucia własnej wartości, utrata pasji, obarczanie siebie winą za różne zdarzenia, zaburzenia snu i apetytu, problemy z utrzymaniem koncentracji, lęk. Zdaniem WHO na depresję cierpi 3,8% populacji (około 280 milionów ludzi na świecie), w tym 5,0% wśród dorosłych i 5,7% wśród dorosłych w wieku powyżej 60 lat. To czwarta najczęściej występująca choroba na świecie. Badania niemieckiej psycholog Marii Roth dowodzą, że ryzyko rozwoju depresji wśród rolników jest wyższe niż w populacji ogólnej. Rolnicy czują lęk przed tym, jaka będzie ich przyszłość

Pomoc dla rolników – Jest Rolnik, Jest Żywność

Warto zachęcać rolników, by korzystali z pomocy psychologów. Niestety, dla wielu osób to problem wstydliwy. Jedną z inicjatyw, którą można polecić, jest akcja zainicjowana przez twórców projektu Jest Rolnik, Jest Żywność. W mediach społecznościowych funkcjonuje kampania edukacyjna o dobrostanie psychicznym rolników. Ekspertem tej akcji jest doktor Michał Krysiak, który jest związany z biznesem agrochemicznym, prowadzi projekty z zakresu rolnictwa zrównoważonego, na przykład Bayer Forward Farming, jest również psychoterapeutą. Tak naprawdę zdrowie i dobrostan psychiczny rolników to jeden z elementów rolnictwa zrównoważonego, które opiera się na trzech filarach: środowiskowym, ekonomicznym i społecznym. Chodzi o to, aby rolnicy zrozumieli, jak ważna jest kondycja psychiczna. Dobrostan psychiczny przekłada się nie tylko na zadowolenie z życia prywatnego, ale także na sukcesy zawodowe.

 

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:11