Spis treści:
- Na czym polega mezoterapia włosów?
- Jak działa mezoterapia skóry głowy?
- Mezoterapia włosów: czy to boli?
- Jak często warto robić mezoterapię skóry głowy?
- Mezoterapia włosów - dla kogo?
- Jakie są przeciwwskazania do mezoterapii włosów?
Jeśli włosy intensywnie wypadają albo też powoli, ale konsekwentnie się przerzedzają – czy to z przyczyn genetycznych, z powodu zaburzeń hormonalnych, czy też niedoborów żywieniowych, rozwiązaniem problemu może okazać się mezoterapia skóry głowy. To zabieg szybki, prosty i bezpieczny. Wymaga krótkiej serii, ale czasem już po pierwszym ostrzyknięciu widać, że mieszki włosowe wzięły się ostro do pracy.
Na czym polega mezoterapia włosów?
Mezoterapia włosów polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy witamin, minerałów (wapń, jod, mangan, miedź, cynk, selen, żelazo, potas), aminokwasów i czynników wzrostu, które odżywiają mieszki włosowe. Witaminy z grupy B, od króych zależy prawidłowy metabolizm, skutecznie wpływają na wzrost i odbudowę włosów. Miedź i cynk zapobiegają osłabieniu struktury włosa. Preparaty zawierające te składniki należy stosować przy dziedzicznym wypadaniu włosów. Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za odżywienie cebulek i przyspiesza wzrost włosów. Aminokwasy to podstawowy budulec włosów – przyczyniają się do powstawania włókien keratynowych. Czynniki wzrostu normalizują przepływ krwi do skóry głowy, wzmacniają mieszki włosowe i zapewniają gęstość włosów. Koenzym poprawia strukturę włosów.
Przeczytaj także: Skin cycling i hair cycling – czy to przełom w pielęgnacji skóry i włosów?
Jak działa mezoterapia skóry głowy?
Zabieg poprawia krążenie krwi w skórze głowy, a także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co pomaga wzmocnić mieszki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów. W ten sposób ogranicza wypadanie włosów, wspomaga porost nowych i wzmacnia sam włos. Jedną z metod jest mezoterapia włosów PRP, polegająca na wstrzyknięciu do mieszków włosowych osocza pozyskanego z własnej krwi.
Mezoterapia włosów: czy to boli?
Najpierw oceniany jest stan skóry głowy i mieszków. Lekarz (albo kosmetolog) używa do tego dermatoskopu, który dzięki 10-krotnemu powiększeniu pozwala dokładnie obejrzeć skórę głowy. Następnie w określone miejsca na skórze głowy wstrzykuje się za pomocą strzykawki z cienką igłą roztwór z odżywczymi substancjami. U niektórych osób w miejscu wstrzyknięcia może wystąpić zaczerwienienie, tkliwość lub zasinienie, które zwykle ustępują w ciągu kilku godzin.
Do mezoterapii włosów nie stosuje się znieczulenia, ale zabieg nie jest bolesny – zaboleć może kilka krótkich ukłuć, bardziej dających się odczuć na skroniach. Roztwór wstrzykuje się do mezodermy, czyli środkowej warstwy skóry. Zabieg trwa zwykle około 30 minut. Większość osób zaczyna dostrzegać rezultaty już po 2–3 zabiegach.
Przeczytaj także: Naturalne metody na błyszczące włosy
Jak często warto robić mezoterapię skóry głowy?
Częstotliwość zabiegów mezoterapii uzależniona jest od potrzeb oraz stopnia nasilenia wypadania włosów. Większość osób wymaga wstępnej serii zabiegów w odstępie 2–4 tygodni. Po pierwszym zabiegu, w celu podtrzymania efektów, mogą być konieczne zabiegi podtrzymujące co 3–6 miesięcy. Zabieg nie ma też skutków ubocznych, dzięki czemu po zabiegu następuje szybka rekonwalescencja i od razu można wrócić do codziennych zajęć.
Mezoterapia włosów - dla kogo?
Kto może poddać się mezoterapii włosów? Mogą ją wykonywać osoby z łagodną lub umiarkowaną utratą włosów lub ich przerzedzeniem. Ci z genetycznymi przyczynami wypadania włosów (na przykład łysienie typu męskiego lub łysienie typu żeńskiego), ale też osoby z problemami z włosami wynikającymi z osłabienia mieszków włosowych, często z powodu niedoborów żywieniowych. Zabieg jest dla tych, którzy chcą poprawić zdrowie włosów lub pobudzić ich porost. Polecany jest również w łysieniu sezonowym, czyli nasilającym się wiosną i jesienią.
Mezoterapia jest odpowiednia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, u których występuje wypadanie lub przerzedzanie się włosów. Należy jednak pamiętać, że może nie być skuteczna u osób, które mają całkowite łysienie lub łysieją od długiego czasu. Często konieczne jest, żeby jednocześnie działać terapeutycznie na organizm, przede wszystkim uzupełniać niedobory. W innych przypadkach konieczne będzie też leczenie hormonalne.
Przeczytaj także: Skrzyp polny – jak przyrządzić lecznicze mikstury nie tylko na piękne włosy?
Jakie są przeciwwskazania do mezoterapii włosów?
Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu, ale część z nich ma charakter przejściowy. Przeciwwskazaniem są bardzo silne alergie, ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, terapia lekami przeciwzakrzepowymi, cukrzyca, stany zapalne i ropnie skóry, opryszczka.
Mezoterapię skóry głowy powinien wykonywać lekarz, ewentualnie kosmetolog pod okiem lekarza. Najlepiej więc na taki zabieg udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Możecie zapytać o niego też swoją kosmetolożkę – w wielu gabinetach kosmetycznych w wybrane dni pojawiają się lekarze.
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym nr. 41/2024.
Karolina Kasperek
fot. envato elements, archiwum