Mandarynki smakują niemal każdemu. A już na pewno odmiany bez pestek, soczyste i słodkie. Oczywiście także te, które łatwo obierają się ze skórki. Mandarynki pachną obłędnie, dzięki nim otoczenie wypełnia przyjemny aromat cytrusowy. Okazuje się też, że mandarynki zawierają całkiem sporo witamin, minerałów i dobroczynnych pierwiastków, które dobrze działają na ludzki organizm. Ale, czy można jeść mandarynki bez ograniczeń?
Mandarynki a bogactwo prozdrowotnych substancji
Mandarynki kojarzymy ze świętami Bożego Narodzenia. W czasach PRL były synonimem dostatku. Dziś są dostępne w każdym markecie czy warzywniaku. W mandarynkach znajduje się witamina A, E, B2, B3, B6, kwas askorbinowy, ale także wapń, potas, magnez, żelazo, sód, czy cynk. W mandarynkach znajduje się także drogocenny błonnik niwelujący zaparcia i ułatwiający pracę jelit.
Mandarynki na odchudzanie
Jedna mała mandarynka ma jedynie ok. 30 kalorii. W większości wypełnia ją woda, dlatego dobrze ją włączyć właśnie w sytuacji redukcji kalorii – jest świetna jako pożywna przekąska. Zawarty w niej kwas cytrynowy dodatkowo umożliwia pozbywanie się z organizmu toksyn. Mandarynki mają niski indeks glikemiczny, a więc nadają się do spożycia przez diabetyków.
Czy mandarynki są zdrowe?
Mandarynki to owoce o dużej zawartości witaminy C – jak każde cytrusy. Stąd ich dobre działanie na funkcjonowanie organizmu w okresie jesienno-zimowym, kiedy potrzebujemy dodatkowego wsparcia i ochrony przed wirusami. Kwas askorbinowy to dodatkowo antyoksydant spowalniający reakcje utleniania w organizmie, przeciwdziałający namnażaniu wolnych rodników. W skórce mandarynek znajduje się nobiletyna, czyli flawonoid przeciwdziałający cukrzycy typu 2, otłuszczeniu wątroby, czy miażdżycy, a do tego zwalczający otyłość.
Kiedy mandarynki szkodzą?
Te owoce zwykle trafiają do Polski po długiej podróży z Hiszpanii czy Portugalii. Dojrzewają w skrzynkach i są zabezpieczane przed popsuciem za pomocą rozmaitych, nie zawsze neutralnych dla organizmu substancji. Nieodpowiednio umyte mogą spowodować reakcje alergiczne. Jak zatem je podawać? Zawsze należy je porządnie wyszorować pod gorącą wodą, przy użyciu płynu do mycia naczyń. Osoby uczulone na cytrusy powinny wykluczyć je z menu – do częstych objawów alergii zalicza się świąd, wysypkę, obrzęk jamy ustnej, łzawienie oczu.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements