StoryEditorPszczoły dobre na wszystko

Apiterapia, czyli lecznicze działanie pszczół. Na czym to polega?

Międzynarodowa organizacja Earthwatch Institute uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na świecie. To dzięki nim kwitną kwiaty, zawiązują się owoce i niektóre warzywa, a skutkiem ubocznym tej działalności jest słodki miód. Pszczoły mogą także oddziaływać korzystnie na zdrowie człowieka. Jak wygląda apiterapia?

Jakie są formy apiterapii? 

Apiterapia to terapia oparta na przebywaniu w towarzystwie pszczół oraz wykorzystaniu produktów pochodzenia pszczelego. Podstawową formą takiego leczenia jest włączenie do diety miodu, pierzgi czy pyłku kwiatowego – najlepiej odpowiednio dobrać je do swoich schorzeń, gdyż produkty od pszczół mają różne właściwości. Apiterapia obejmuje także zastosowanie propolisu, mleczka pszczelego, a nawet jadu tych owadów. Jedną z form terapii jest uloterapia przebywanie w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu z zabezpieczonymi pszczołami. Z kolei apiterapią w wersji minimum jest używanie w domu świec z wosku pszczelego. 

Kto powinien spróbować apiterapii? 

Apiterapia, w odróżnieniu od niektórych innych terapii ze zwierzętami, jest dedykowana niemal dla każdego. Wykluczone są tylko osoby z alergią na produkty pszczele oraz niemowlęta. Pszczoły produkują wiele rodzajów miodu i dla zdrowia warto włączyć choć jeden z nich do swojej diety. Wiele z nich działa antyseptycznie i napotnie, pomaga się rozgrzać i złagodzić objawy przeziębienia. Niektóre miody mają dodatkowe zalety, np. gryczany korzystnie wpływa na serce a spadziowy uspokaja i wpływa na lepszy sen. 

image

Formą apiterapii jest używanie świec z wosku pszczelego.

FOTO: Envato Elements

Uloterapia – jak to działa? 

Specyficzną formą apiterapii jest uloterapia. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na przebywaniu w domku z pszczołami, jednak nie chodzi tu o zamykanie w ulu – podczas terapii człowiek nie ma styczności z owadami. Do uloterapii powstają specjalne domki, połączone z zabezpieczonymi ulami, w których żyją pszczoły. Ludzie mogą przebywać w wyznaczonych pomieszczeniach, do których owady nie powinny się przedostać. W takim miejscu mamy do czynienia z czystym, pozbawionym bakterii powietrzem – takie warunki panują bowiem w ulu. Do tego można cieszyć się delikatnym zapachem miodu, propolisu i innych produktów pszczelich – zdaniem badaczy to wystarczy, by poprawić jakość snu. Taki kontakt ma korzystnie wpływać na wszystkie układy w organizmie człowieka i pomaga się rozluźnić. W ulu powstają także specjalne, relaksujące wibracje. Z tego powodu szczególnie poleca się uloterapię osobom, które na co dzień pracują w stresujących warunkach. 

Czy w Polsce można skorzystać z apiterapii? 

Jeżeli chodzi o apiterapię w podstawowym rozumieniu, czyli korzystanie z produktów pochodzenia pszczelego, bez trudu możemy ją stosować w dowolnym miejscu. Wystarczy nabyć słoik prawdziwego miodu od pszczelarza i codziennie dorzucać łyżkę do herbaty. Jeżeli chodzi o uloterapię, ten kierunek w Polsce dopiero się rozwija, jednak w wielu regionach można już spotkać rozbudowane pasieki, dostosowane do leczenia w towarzystwie pszczół. W zależności od pasieki, domek połączony z ulem można wynająć na krótką, nawet 10-miniutową sesję, lub na kilkanaście godzin albo całą noc. 

Ile kosztuje uloterapia? 

Koszty apiterapii są zależne od cen miodu na rynku i mogą się zmieniać. Z kolei w przypadku uloterapii godzina kosztuje od 25 do 50 zł. Warto śledzić nowinki i orientować się, czy w okolicy nie otworzyła się tego typu pasieka, gdyż czasem zdarza się, że pszczelarze udostępniają domki za darmo, by wypromować swoją działalność.

 

źródło: Apikraina

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:09