StoryEditorDbaj o zdrowie!

Astma – choruje 4 mln osób w Polsce! Dlaczego tak trudno ją wyleczyć?

14.01.2024., 13:00h
Nieleczona astma stanowi niebezpieczeństwo dla życia, obniża jego jakość, buduje wielki dyskomfort podczas wykonywania rutynowych czynności dnia codziennego. Jakie są największe bolączki terapii astmy w Polsce?

Przyczyny astmy

W większości przypadków astma jest wynikiem alergii i przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Do jej pojawienia mogą przyczynić się także:

  • przeziębienia i grypa,
  • alergie na pyłki roztocza, sierść zwierząt,
  • dym, opary i zanieczyszczenia,
  • zapalenie oskrzelików,
  • palenie w czasie ciąży,
  • częste infekcje dróg oddechowych,
  • wcześniactwo,
  • stosowanie niektórych leków.

Jakie są objawy astmy?

Do najczęściej występujących objawów zalicza się: świszczący oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, obecność flegmy, napady kaszlu. Zdarza się, że astmie towarzyszy bezdech podczas snu, zapalenie zatok, choroba refluksowa przełyku. W Polsce niewielu pacjentów korzysta z nowoczesnych terapii. Ponad połowa pacjentów z astmą, czyli prawie 2 mln, nie jest w Polsce zdiagnozowana. Mimo kaszlu, świstów i duszności czekają średnio 7 lat na diagnozę. Kolejna negatywna informacja – po roku od diagnozy jedynie 10 proc. pacjentów pozostaje przy lekach: – Astma jest to choroba, która ma bardzo typowe objawy. Świsty są bardzo typowym objawem astmy czy też ucisk w klatce piersiowej, duszność. Jeżeli te objawy się powtarzają, to można podejrzewać astmę – podkreśla specjalista chorób wewnętrznych, alergolog dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP (cytaty za PAP MediaRoom).

image

Jakie są objawy astmy?

FOTO: Envato Elements

Nieleczony pacjent może odczuć zaostrzanie objawów, jak: skurcz oskrzeli, obrzęk błony śluzowej, wytwarzanie lepkiego śluzu. 

Jak nie zachorować na astmę?

Najlepiej unikać kurzu i grzybów, zanieczyszczeń, a w przypadku alergii udać się do specjalisty. Pierwsze symptomy choroby mogą pojawiać się już w dzieciństwie, ponieważ dzieci często są uczulone na roztocza kurzu domowego i zarodniki grzybów pleśniowych. Pomaga odczulanie: – Jeżeli nie możemy unikać alergenów, to najważniejsza jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie. To jest forma prewencji astmy i jednocześnie to skuteczna metoda leczenia alergii. U 80 proc. odczulanych pacjentów objawy znacznie lub kompletnie ustępują. Astma rozwija się u takich osób o połowę rzadziej niż w porównywalnej grupie – stwierdza alergolog.

image
Różowy Październik

Carcinoma occultum, czyli ukryty rak piersi – groźna choroba trudna do wykrycia

Astma – jakie błędy popełniają pacjenci? 

Okazje się, że po roku od diagnozy tylko 10 proc. pacjentów kontynuuje leczenie. Niestety, często w razie pogorszenia stanu, na własną rękę, nadużywają krótkodziałających leków rozszerzających oskrzela (SABA) i doustnych sterydów. Dr Dąbrowiecki podkreśla, że już od trzech lat w naszym kraju chorzy mogą leczyć się za pomocą nowoczesnych metod, stosując wziewny steryd z formoterolem.

Leczenie astmy 

Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania Astmy zaleca doraźne leki: wziewny steryd z formoterolem (wGSK-formoterol) albo długodziałający lek rozszerzający oskrzela (wGKS-LABA). Dla pacjentów z ciężką astmą polecana jest terapia biologiczna, którą powinno się stosować przed doustnym sterydem. Pamiętajmy, że doustne sterydy powodują zaostrzenie choroby i zwiększają ryzyko osteoporozy, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zaćmy, zakrzepicy.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: PAP MediaRoom

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:28