O raku piersi pisaliśmy już wiele razy. Wszystko po to, aby zwiększać świadomość wśród kobiet i mobilizować je do samobadania i regularnych badań USG. Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Najczęstszym objawem raka piersi jest guzek. Jednak nie zawsze tak bywa. Czasami mamy do czynienia z utajoną odmianą tej strasznej choroby.
Miesiąc Świadomości Raka Piersi – Różowy Październik
Październik to miesiąc dedykowany chorobie zbierającej straszne żniwo wśród kobiet w różnym wieku. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.
Czym jest rak ukryty?
Carcinoma occultum, czyli ukryty rak piersi to obecność przerzutów raka piersi w węzłach chłonnych pachowych bez wykrycia guza pierwotnego w piersi. Nawet jeśli została zrobiona mammografia i USG, zmiany nie widać. To rzadki rodzaj nowotworu złośliwego.
Jak wykryć carcinoma occultum?
Dzieje się to zwykle przypadkiem lub poprzez zaobserwowanie powiększenia węzłów chłonnych. Za pomocą biopsji można wykryć komórki rakowe, dopiero wtedy jest uruchamiana diagnostyka w kierunku guza piersi. Bardzo ważnym badaniem jest rezonans magnetyczny piersi, dzięki któremu niektóre zmiany mogą zostać zauważone. To najbardziej czułe i dokładne badanie obrazowe piersi. Podobne działanie ma mammografia spektralna z użyciem kontrastu, badanie obrazowe PET. Wykonuje się także tomografię komputerową klatki piersiowej i jamy brzusznej.
Carcinoma occultum – postępowanie lecznicze
Najczęściej lekarze wycinają pachowe węzły chłonne, dochodzi też często do mastektomii lub radioterapii. Wszystko zależy od stadium zaawansowania. Wciąż carcinoma occultum jest owiana tajemnicą i każda pacjentka jest potraktowana indywidualnie. Także lepsze metody obrazowania prawdopodobnie przyczynią się do mniejszej liczby raków ukrytych.
Jaka jest profilaktyka raka piersi?
Przede wszystkim:
- samobadanie i badanie – każda kobieta powinna wykonywać regularne badania USG piersi po 25. roku życia oraz badania mammograficzne po 40. roku życia; ponadto, raz w miesiącu należy samodzielnie badać piersi;
- niepalenie papierosów,
- aktywność fizyczna,
- prawidłowa waga ciała,
- ograniczenie spożywania alkoholu,
- zdrowa dieta – jedzenie warzyw i owoców, zmniejszenie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce,
- unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: onkologia.org.pl, openbadania.pl
Fot. envato elements