Ryzyko rozwoju raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Największą liczbę zachorowań obserwuje się u kobiet po 50. roku życia. Niemal u połowy badanych rak wystąpił między 50. a 69. rokiem życia.
Różowy Październik
Październik to miesiąc, podczas którego więcej uwagi poświęca się rakowi piersi. To przecież rodzaj nowotworu, który najczęściej dotyka kobiety. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku. Cel jest szczytny – podkreślanie znaczenia wczesnego wykrywania raka piersi, co ma się przełożyć na zwiększenie liczby wyleczonych kobiet.
Jakie są objawy raka piersi?
Jeśli zauważysz, któryś z poniższych objawów, zgłoś się do lekarza:
- wyczuwalny guzek w miąższu piersi lub zgrubienie, które jest inne niż reszta tkanki,
- zmiana wielkości, kształtu lub konturu piersi,
- zmiana wyglądu brodawki sutkowej, np. wciągnięcie, owrzodzenie, zmiany skórne wokół brodawki,
- zaczerwienienie lub zmarszczki na skórze piersi (jak skórka pomarańczowa), stwardnienie, zgrubienie, rumień,
- wydzielina krwista lub surowicza, przezroczysta z brodawki sutkowej,
- zmiany lub wgniecenia skórne piersi, cechy zapalenia, np. zaczerwienienie, zwiększona temperatura, obrzęk, bolesność,
- powiększenie węzłów chłonnych pachowych, obrzęk lub guzek w okolicy pach.
- ból i dyskomfort w piersi, które nie ustępują,
Każdego roku u 1,7 miliona kobiet na świecie diagnozuje się raka piersi – w Polsce około 20 tysięcy rocznie. Pamiętajmy! Rak piersi wykryty na czas jest dziś prawie całkowicie uleczalny.
Co powoduje raka piersi?
Około 5 do 10 procent raka piersi jest dziedziczne, ale wpływ mogą mieć także czynniki hormonalne i środowiskowe oraz nawyki związane bezpośrednio ze stylem życia. Np. otyłość, palenie i nadużywanie alkoholu zwiększają ryzyko zachorowania na raka.
Dieta antyrakowa powinna składać się z warzyw i owoców – przynajmniej trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców dziennie. Najlepsze są lokalne produkty sezonowe. Warto zadbać o podaż przeciwutleniaczy i unikać potraw z grilla lub smażonych na głębokim tłuszczu. Ważny jest także ruch i spacery na świeżym powietrzu.
Kiedy się badać?
Tak naprawdę każda kobieta powinna dbać o regularne badania USG piersi po 25. roku życia oraz badania mammograficzne po 40. roku życia. Ważne jest również, aby każda kobieta raz w miesiącu sama badała piersi. W Polsce mamy m.in. program mammograficznych badań przesiewowych kobiet po 50. roku życia.
Angelika Drygas
Fot. envato elements