StoryEditorDbaj o zęby

Choroby zębów a cukrzyca. Czy mycie zębów zmniejsza ryzyko zachorowania?

30.03.2023., 10:00h
Eksperci alarmują – chorzy na cukrzycę są aż trzykrotnie bardziej narażeni na choroby przyzębia niż osoby zdrowe. To dlatego warto przyjrzeć się zależnościom między tymi jednostkami chorobowymi. Jak wielotorowo chronić swoje zdrowie?

Choroby zębów to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim problem rzutujący na zdrowie człowieka. Statystyki są alarmujące, zapalenie przyzębia jest szóstą najczęstszą chorobą na świecie. To bardzo kosztowne schorzenie, a jak się okazuje, wpływa także na cały organizm i może powodować inne dolegliwości. Całkiem niedawno, bo 20 marca był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zainicjowało kampanię „Polska mówi aaa…” pod hasłem „Zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie”.

Choroby jamy ustnej a cukrzyca

Cukrzyca wpływa negatywnie na stan zdrowia jamy ustnej, pogarsza kondycję kości i dziąseł. Niestety, ta sytuacja biegnie także w odwrotnym kierunku: – Choroby dziąseł mogą powodować przedostawanie się bakterii do krwioobiegu i aktywację komórek wytwarzających sygnały biologiczne, które mają niszczący wpływ na cały organizm. W obrębie trzustki może to prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Jeśli tak się stanie, może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Badania kliniczne wykazują związek choroby przyzębia z kontrolą glikemii i tolerancją glukozy, wniosek jest więc prosty – choroba przyzębia zwiększa ryzyko cukrzycy – analizuje prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. To dlatego terapia chorób przyzębia reguluje poziom cukru we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Dlaczego warto dbać o zęby?

O chorobach jamy ustnej już pisaliśmy (artykuł). Jest ich całkiem sporo i mogą powodować niemałe zamieszanie w całym organizmie.

Powikłania dotykające chorych na cukrzycę:

  • zapalenie dziąseł,
  • choroby przyzębia,
  • próchnica zębów,
  • suchość jamy ustnej,
  • infekcje bakteryjne i grzybicze,
  • halitoza,
  • długie gojenie się ran po zabiegach stomatologicznych.

Jak dbać o zęby?

Pacjenci z cukrzycą powinni szczególnie przykładać się do higieny jamy ustnej. Prawidłowe mycie zębów i leczenie chorób przyzębia ma bowiem pozytywne działanie na stężenie glukozy we krwi. Prócz szczotkowania zębów, zaleca się używanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, w celu pozbycia się bakterii i resztek pożywienia, które mogą być przyczyną zapaleń. Niezwykle ważne są kontrole u dentystów. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że myjemy zęby w nieprawidłowy lub niedokładny sposób, w efekcie czego w jamie ustnej pojawiają się stany zapalne czy choroby przyzębia. Jak zawsze – najważniejsza jest profilaktyka, dlatego rekomenduję regularne wizyty u stomatologa, przynajmniej raz w roku. Tylko specjalista może profesjonalnie ocenić stan zdrowia pacjenta i wdrożyć ewentualny proces leczenia. Warto wiedzieć, że stomatolog może dokładnie poinstruować nas, jak dbać o higienę zębów i dziąseł. Zachęcam do tego szczególnie w marcu, który uznajemy za miesiąc zdrowej jamy ustnej – podkreśla dr n. med. Beata Golan.

image
Higiena zębów

Najczęstsze choroby zębów. Jak z nimi walczyć?

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło. PAP Media Room

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 11:09