StoryEditorHigiena zębów

Najczęstsze choroby zębów. Jak z nimi walczyć?

08.12.2022., 12:00h

Ból w jamie ustnej może oznaczać jedno – wizytę u stomatologa! Mało kto nie boi się zasiadać w fotelu dentystycznym. Choć metody leczenia zębów są na bardzo wysokim poziomie, wciąż mamy wiadome opory! Tymczasem chorób zębów jest wiele i należy się z nimi szybko rozprawić.

Ból zęba to znak, że trzeba pójść do stomatologa. Czym prędzej. Nieleczone uzębienie może odbić się czkawką i zakazić inne organy ciała. Nie bagatelizujmy tych symptomów, tym bardziej że piękne i zdrowe zęby stanowią ważną część wyglądu i wpływają na samoocenę.

Próchnica zębów

To chyba najczęściej spotykana dolegliwość. Wywołują ją bakterie. Powodem pojawienia się próchnicy może być nieprawidłowe mycie zębów,  czy nadużywanie cukru. Nieleczona próchnica może spowodować utratę zębów. Objawia się ubytkiem szkliwa, pojawieniem plamek i zmniejszeniem warstwy ochronnej. Nieleczony ząb dotknięty zostaje stanem zapalnym. Na początku organizm sam próbuje poradzić sobie z próchnicą, jednak najczęściej pomaga wizyta u lekarza, który wyczyści ząb i wypełni ubytek plombą lub lekarstwem.

Zapalenie miazgi zęba

Jest najczęściej wywoływane przez bakterie, które dostają się do komory przez ubytki próchnicowe. Objawia się bólem, najczęściej jest to skutek nieleczonej próchnicy. Pomoże wizyta u endodonty. W ostateczności może dojść do martwicy miazgi i zmiany koloru zębów dotkniętych chorobą (stają się sinoniebieskie).

Zgorzel

To schorzenie również jest skutkiem nieleczonej próchnicy i zapalenia miazgi. Zgorzel powodują bakterie gnilne, które żywią się martwą tkanką. Pojawia się ból promieniujący na całą jamę ustną, opuchnięte dziąsła, a nawet cuchnący oddech. Leczenie polega na usunięciu pozostałej miazgi zęba, oczyszczeniu kanału i jego dezynfekcji. Zakłada się opatrunek lub od razu plombę, a następnie odbudowuje koronę.

Paradontoza

Czyli zapalenie przyzębia powoduje niesystematyczna lub brak higieny jamy ustnej.

To stan zapalny tkanek otaczających i utrzymujących zęby. W efekcie może dojść do rozchwiania i utraty zębów. Czynnikiem przyspieszającym paradontozę jest kamień, który prowadzi do problemów z przyzębiem. Dziąsła są zaczerwienione i obrzęknięte, mogą krwawić. Pojawia się ból, ropa, nieświeży oddech. W pierwszej kolejności lekarz pozbywa się kamienia, następnie wypełnia ubytki. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do zabiegu chirurgicznego.

image
Wspieraj odporność

Kiszony czosnek. Jak smakuje i jak działa na zdrowie? Jak go przygotować?

Zapalenie dziąseł

Obecność płytki nazębnej, czyli żółtego nalotu może doprowadzić do zapalenia. Pierwszym objawem jest krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów. Najlepszym sposobem na wyleczenie jest usunięcie nadmiaru płytki nazębnej poprzez dokładne czyszczenie zębów. Warto regularnie je nitkować oraz używać odpowiedniego płynu do płukania ust lub płukanek z szałwii.

Nadwrażliwość zębów

To ból podczas jedzenia lub picia zimnych, gorących lub kwaśnych pokarmów i napojów.  Aby zminimalizować to uczucie, warto zmienić twardą szczoteczkę na miękką bądź średniotwardą, używać pasty przeznaczonej dla nadwrażliwych zębów i myć zęby, delikatnie przyciskając szczoteczkę do powierzchni szkliwa i wykonując ruchy obrotowo-wymiatające.

Inne choroby zębów:

  • wady zgryzu,
  • kwasowa erozja szkliwa,
  • ropień.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 06:04