StoryEditorUważaj na zdrowie!

Czy yerba mate to najbardziej niezdrowa herbata na świecie?

Jeszcze do niedawna yerba mate polecana była jako jedna z najzdrowszych herbat. Reklamowano ją jako zdrowszy zamiennik kawy, a aktualnie coraz częściej słyszy się, że jej konsumpcja może być niezdrowa. Czy powinniśmy przestać pić yerba mate?

Yerba może prowadzić do rozwoju nowotworów

Ostatnie badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention”, donoszą o niebezpiecznych skutkach picia herbaty yerba mate. Okazuje się, że nadmierne spożywanie yerby może prowadzić do rozwoju raka płuc, trzustki, żołądka, wątroby i jelit. Zagrożenie spowodowane jest zawartością wielopierścieniowych węglowodanów aromatycznych, uznanych przez naukowców za rakotwórcze. 

Jak temperatura yerby wpływa na zdrowie?

Również temperatura napoju ma wpływ na zagrożenia związane ze spożywaniem go i nie chodzi tutaj o poparzenia! Według badań, spożywanie jakichkolwiek płynów w temperaturze 65 stopni lub wyżej może być czynnikiem rakotwórczym. Jak donosi portal.abczdrowie.pl, codzienne spożycie 700 ml herbaty w temperaturze powyżej 60 stopni zwiększa zagrożenie zachorowania na raka przełyku. 

Nie tylko zagrożenie nowotworem. Jakie choroby może wywołać yerba?

Yerba mate nie powoduje tylko tak poważnych powikłań jak nowotwory. Jej spożywanie może powodować również bóle brzucha. Na takie dolegliwości szczególnie narażone są osoby, które są wrażliwe na wszelkie problemy żołądkowe. W takim wypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem, jeśli będziemy chcieli kontynuować spożywanie yerby. Popularna herbata może również prowadzić do nasilenia objawów biegunki. Odpowiedzialne jest za to wzmocnienie aktywności jelit, które powoduje również ulgę w zaparciach. 

Czy yerba mate jest odpowiednia dla dzieci?

Wysoka zawartość kofeiny w yerbie powoduje, że nie powinna być podawana dzieciom. Właśnie dlatego nie jest również zalecana kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Warto też zadbać o to, aby nie spożywać kawy czy napojów energetycznych, jeśli tego samego dnia planujemy wypić yerbę. Właśnie takie połączenie prowadzi do uczucia rozdrażnienia i niepokoju, a w skrajnych przypadkach nawet do uczucia paniki. 

Kiedy nie powinniśmy pić yerby?

Z herbaty należy zrezygnować zaraz przed snem. Właśnie zawarta w niej kofeina znacząco obniża jakość snu, a nawet uniemożliwia zaśnięcie. Już nawet jedna bezsenna noc może rozstroić nasz harmonogram snu i prowadzić do gorszego samopoczucia. 

Pamiętajmy również, że yerba działa moczopędnie. Zwykle jest to działanie pożądane, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn, ale przed dłuższym spacerem bądź wycieczką samochodem, może pokrzyżować nam plany. Wtedy lepiej zamienić ją na filiżankę espresso – jest mniejsza objętościowo, a również daje nam zastrzyk pobudzającej kofeiny, więc wypad będzie udany. 

Czy z yerba mate trzeba całkowicie zrezygnować?

Jeśli nie mamy problemów żołądkowych, zupełne odstawianie herbaty nie musi być jednak konieczne. Podstawą jest spożywanie jej z głową, w niedużych ilościach i pamiętanie, że to, co zwykle jest zaletą, w konkretnych przypadkach może okazać się wadą. Warto zadbać o to, żeby spożywane przez nas napoje były jednak przestudzone, aby nie zwiększać ryzyka zachorowania na raka przełyku. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy skontaktować się z lekarzem, który wskaże najlepsze rozwiązanie dla naszego stanu zdrowia.

image
FOTO: Envato Elements

​oprac. Sandra Matus

​fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:08