Liczne właściwości lecznicze czystka
Czystek wspomaga układ odpornościowy. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe, dlatego warto sięgać po niego w okresie jesienno-zimowym lub kiedy bierze nas przeziębienie. Przyda się zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia. Roślina ta zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym. Obniża cholesterol i poziom cukru we krwi, dodatkowo wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Ponadto jego właściwości antyoksydacyjne neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za nowotwory. Zawarte w nim przeciwutleniacze czynią z niego miksturę opóźniającą starzenie.
Czystek na boreliozę?
Czystek, jak sama nazwa wskazuje, oczyszcza nasz organizm z metali ciężkich. Pomaga osobom z alergiami, łagodząc ich objawy. Dodatkowo jest popularnym naparem, który wspomaga leczenie boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. Czystek dostępny jest także w formie kapsułek, jako suplement diety oraz kosmetyków, przeznaczonych dla osób zmagających się z trądzikiem. Robimy również z niego okłady, które przynoszą ulgę przy ukąszeniach oraz oparzeniach.
Gdzie kupić czystek?
Czystek jest dostępny w wielu sklepach, w tym też w aptekach. Sprzedawany jest w formie suszu lub torebek jak do herbaty. Roślinę możemy także uprawiać w doniczkach. Wtedy nie tylko skorzystamy z właściwości leczniczych jego liści, ale dodamy uroku wnętrzu domu, gdyż posiada barwne kwiaty.
Uprawa czystka w domu
Czystek jest rośliną wrażliwą na zimno, dlatego nie nadaje się do uprawy w gruncie. Zimniejsze dni musi spędzić w domu, jednak latem nie ma przeciwwskazań, aby wystawiać go na taras czy balkon. Potrzebuje stanowiska ciepłego, ale nie w bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i żyzna. Uważamy z podlewaniem! Czystek nie znosi nadmiernej wilgoci – naturalnie rośnie na stanowiskach suchych. Z tego powodu dbamy też o dobry drenaż na dnie pojemnika. Pamiętamy również o regularnym nawożeniu. Chcąc skorzystać z jego właściwości leczniczych, zależnie od naszych potrzeb wybieramy odpowiedni gatunek. Po zebraniu liści – suszymy je.
Przygotowanie naparu z czystka
Na szklankę naparu potrzebujemy jedną łyżeczkę suszu. Parzymy go pod przykryciem przez 10 minut. W przypadku czystka w torebkach przygotowujemy go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Z ziół przygotowujemy również odwary, które działają skuteczniej. Ponownie łyżeczkę suszu zalewamy wodą i gotujemy przez 5 minut. Dla jak najlepszych efektów po odwar z czystka sięgajmy trzy razy dziennie.
Czystek – kiedy pić?
Dziennie pijemy nawet kilka szklanek, zastępując nim herbatę. Nie spożywamy go jednak w trakcie jedzenia, ponieważ zaburza przyswajanie składników odżywczych oraz wpływa na trawienie. Stosujemy go w odstępie 2 godzin od posiłków.
Czy każdy może pić czystek?
Jak zwykle w przypadku ziołowych naparów kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną go przyjmować. Warto to zrobić, jeśli bierzemy silne leki, gdyż czystek może zaburzyć ich działanie czy przyswajanie.
Teresa Karwacka
fot. pixabay