StoryEditorNaturalne metody

Domowe sposoby na katar

23.09.2022., 09:57h

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy chorują nie tylko dzieci, ale także dorośli. Osłabiony organizm szybciej łapie wirusy i jest podatny na przeziębienia. Najczęściej zaczyna się od kataru. Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów, aby pozbyć się uciążliwej wydzieliny z nosa.

Jesienią pociąganie nosem staje się niemiłą normą. Powiedzenie mówi, że katar nieleczony trwa 7 dni, a leczony tydzień. Niestety bywa i tak, że nawet 10 i 14 dni męczy nas zatkany nos. Najgorzej, jeśli katar przerodzi się w kaszel, wtedy lekkie przeziębienie przechodzi w coś poważniejszego i trzeba zostać w domu. Im szybciej rozprawimy się z katarem, tym prędzej wrócimy do swojej codziennej rutyny.

Ziołowe inhalacje na katar

Aby zmniejszyć katar zatokowy, warto postawić na inhalacje, czyli tzw. parówki – 2-3 razy dziennie przez około 7 minut. Do miski z gorącą wodą wlewamy kilka kropel olejku eterycznego: eukaliptusowego, sosnowego, miętowego, rumiankowego lub z geranium. Jeśli nie masz olejków, dodaj zioła, np. tymianek lub sól. Należy pochylić głowę nad parą, nakryć ją ręcznikiem i wdychać parę powoli nosem. 

To sposób tradycyjny, który został wyparty przez nowoczesne inhalatory. Oczywiście można je z powodzeniem stosować. Najczęściej wlewamy do nich sól fizjologiczną (NaCl), która ma działanie antybakteryjne i jest niezstąpiona w leczeniu kataru. Wdychanie roztworu chlorku sodu pomaga rozrzedzić wydzielinę. Inhalacje robimy po uprzedniej toalecie nosa – wtedy wspomagają kurację najlepiej. Do tego zabiegu używamy tylko soli fizjologicznej.

Wspaniale działają także ciepłe okłady na czoło i nos, które rozrzedzają wydzielinę i odblokowują zatkane nozdrza. Ciepło ułatwia oczyszczenie zatok. Warto także uciskać punkt nad nosem, pomiędzy brwiami – to stara metoda babcina, która naprawdę jest skuteczna!

Herbata z syropem malinowym i lipą

Przed snem wypijamy zaparzoną herbatę z lipy z dodatkiem syropu z malin. Napój ten może zadziałać napotnie, dlatego stosujemy go wieczorem. Dodatkowo pomoże usuwać z organizmu toksyny i zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Inne zioła, jakie można pić w postaci naparów to: rumianek, czarny bez, szałwia, prawoślaz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby napitek wzbogacić naturalnym modem, najlepiej gryczanym lub spadziowym.

image

Napój z imbirem na katar 

FOTO: Envato Elements

Napój z imbirem na katar 

Na katar sprawdza się także imbir, szczególnie starty z gorącą wodą. Najlepiej zaparzyć cały dzbanek i podać wszystkim członkom rodziny.

Mikstura uzdrawiająca z imbiru

Składniki: 

  • imbir – kawałek wielkości kciuka,
  • jedna cytryna,
  • dwie łyżki kurkumy,
  • miód (według gustu),
  • 1-1,5 l wrzącej wody.

Wykonanie:

Imbir ścieramy i łączymy z cytryną, miodem i kurkumą, zalewamy gorącą wodą i zakrywamy talerzykiem na 5 minut. Można pić codziennie! Imbir działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, doskonale rozrzedza wydzielinę i odblokowuje nos.

Gałganek Aliny

Furorę w sieci robi tzw. Gałganek Aliny lansowany przez Pana Tabletkę.

Składniki:

  • 3-6 ząbków czosnku (połowa główki),
  • opcjonalnie 1 cebula,
  • 2 gaziki z apteki 10x10cm, albo gaza metrowa
  • sznurek lub gumka recepturka do związania gałganka i przyczepienia w sypialni.

Przygotowanie:

Należy zmiażdżyć czosnek i zawinąć go w gazę, następnie wiążemy gałganek sznurkiem i wieszamy w bezpiecznej odległości, najlepiej w sypialni. Zawiniątko działa dopóki wydziela charakterystyczną woń. Gotowy gałganek można wzbogacić olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym czy tymiankowym. Zawiniątko wieszamy w pokoju, by wdychać zapach pełen uzdrawiających aromatów.

Nawadnianie i dieta

W czasie kuracji bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Oczywiście chodzi o picie wody, najlepiej ciepłej. Liczy się także odpowiednia dieta pozbawiona cukru i mleka krowiego. Bakterie lubią cukier, a więc nie powinniśmy ich „karmić”, natomiast mleko krowie zaśluzowuje i zwiększa ilość wydzieliny.

Odpowiednia atmosfera

Kolejną ważną kwestią jest wietrzenie pokoju, koniecznie przed snem i rezygnacja z włączenia kaloryfera. Można skorzystać także z nawilżacza i oczyszczacza powietrza, które dodatkowo zniwelują suchość powietrza i zadbają o brak roztoczy. Powietrze powinno być chłodne, nawilżone i oczyszczone. Warto równeż wybierać się na spacery, oczywiście jesli katarowi nie towarzyszy gorączka. 

Angelika Drygas

Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 07:00