StoryEditorGroźne substancje

Dziecko i narkotyki – jak rozpoznać niebezpieczeństwo?

07.06.2024., 12:00h
Zbliżają się wakacje. Choć ten czas kojarzymy z beztroską i miłymi chwilami, na młodzież mogą czyhać niebezpieczne pokusy. Tym bardziej, że wielu z nich pozostanie bez opieki na czas pracy rodziców. Jakie zagrożenia są największe?

Spis treści: 

Dlaczego nastolatki sięgają po narkotyki?

Co to jest MDMA?

Zagrożeniem jest także fentanyl

Uzależnienie od fentanylu – jak rozpoznać?

Jedną z większych bolączek jest alkohol, po który sięgają młodociani coraz częściej i w coraz to młodszym wieku. Latem alkohol dodatkowo może być przyczyną utonięcia. Statystyki policyjne alarmują o tym, że młodzi ludzie sięgają po używki: alkohol, narkotyki i bardzo groźne substancje psychoaktywne, jak dopalacze zawierające m.in. 4-CMC. Takie środki powodują skrajne emocje i stany –​ od euforii i podniecenia przez lęk po halucynacje. W młodym organizmie sieją spustoszenie i powodują ogromne komplikacje zdrowotne i psychiczne.

Dlaczego nastolatki sięgają po narkotyki?

Nastolatki sięgają po narkotyki, bo znajdują się pod presją grupy rówieśniczej, nie mogą poradzić sobie z własnymi emocjami, zmagają się odrzuceniem lub poszukują nowych form przeżywania ekscytacji.

Co to jest MDMA?

Popularną substancją jest ecstasy, czyli MDMA. Nie tylko stymuluje do działania, ale także wytwarza ogromne pokłady empatii. Jest stosowana w celu poprawienia nastroju, zwykle w postaci tabletek. Spożycie tej substancji jest niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza jeśli zostanie zmieszana z alkoholem, kokainą, amfetaminą, metamfetaminą, czy lekami. Jakie są efekty zażycia MDMA? Przede wszystkim ogromna euforia, pewności siebie, przyspieszone tętno i oddech, wzrost ciśnienia krwi, pocenie się i odwodnienie, mdłości, zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami, rozszerzone źrenice, wielka czułość i brak zahamowań, a także nadmierne pragnienie.

Zagrożeniem jest także fentanyl

Jakie ma działanie i czym jest? To syntetyczny opioid, który może być stosowany w leczeniu bardzo silnego bólu. Jest sto razy silniejszy od morfiny. Jego zażywanie może odbywać się jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Jego przyjmowanie wiąże się nie tylko z niwelowaniem bólu, ale także z odczuwanie przyjemności. Ostatnimi czasy słyszymy o zatruciach, także śmiertelnych tą substancją (np. w Żurominie zmarły trzy osoby). Zdarza się coraz częściej, że fentanyl jest produkowany w nielegalnych laboratoriach i mieszany z innymi narkotykami w celu spotęgowania doznań. Sprzedaje się go w proszku, tabletkach czy w aerozolu do nosa. Niestety te substancje zawierają śmiertelne dawki fentanylu. Nie mają nic wspólnego z lekami.

image
Narkotyki w młodym wieku 
FOTO: Envato Elements

Już dwa miligramy fentanylu mogą być śmiertelne. Wszystko zależy od masy ciała i wielu innych czynników. Na czarnym rynku dostępne są pigułki zawierające od 0,02 do 5,1 mg – czyli niezwykle niebezpieczne! Fentanyl najczęściej powoduje euforię, znieczulenie, relaks, mocne uspokojenie, ale i senność, dezorientację, zawroty głowy i mdłości, wymioty, zwężenie źrenic, czy niemożność oddania moczu mimo wielkiej chęci.

Przeczytaj także: Moje dziecko się tnie. Co z tym zrobić?

Uzależnienie od fentanylu – jak rozpoznać?

Aby uchronić dziecko, warto je przestrzec przed tym, aby pod żadnym pozorem nie przyjmowało „tabletek uspokajających” od innych osób. Jak rozpoznać, czy nastolatek jest uzależniony od fentanylu?

Oto objawy:

 • izolowanie się od przyjaciół i rodziny,
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • lęk, chorobliwa podejrzliwość,
 • ciągłe wahania nastroju,
 • letarg lub apatia,
 • zmiany w wyglądzie,
 • kłopoty z regularnym snem,
 • niedotrzymywanie codziennej rutyny.

Objawy przedawkowania:

 • otępienie,
 • zmniejszenie źrenic – są jak punkciki,
 • zimna i wilgotna skóra,
 • sinica – szczególnie warg i paznokci,
 • zwolniony oddech, 
 • utrata przytomności,
 • śpiączka,
 • odgłosy dławienia lub bulgotania,
 • bezwładne ciało.

W razie nagłego wypadku, należy zadzwonić pod numer 112. Jeśli trzeba, do czasu przyjazdu karetki należy wykonać sztuczne oddychanie lub resuscytację krążeniowo-oddechową, albo obrócić poszkodowaną osobę na bok.

Fot. envato elements

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:02