StoryEditorEndometrioza w Polsce

Endometrioza – bolesna choroba kobiet. Jakie ma objawy?

09.03.2023., 12:00h
Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy, choroby z którą boryka się coraz więcej kobiet. Jej znakiem rozpoznawczym jest ogromny ból paraliżujący życie pacjentek. Co się dzieje z ciałem i jak diagnozuje się obecnie endometriozę?

Świadomość dotycząca endometriozy jest większa, być może za sprawą znanych kobiet, które zdecydowały się podzielić swoim bolesnym doświadczeniem. Choruje Patricia Kazadi – w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” przyznała, jak wielkie spustoszenie zostawia w jej ciele endometrioza. Dopiero po wielu latach cierpień została prawidłowo zdiagnozowana. – Autentycznie odczuwałam, jakby moje ciało po kolei się rozpadało. Myślałam, że umieram. W 2019 r. w „Dance Dance Dance” mimo tego bólu ciężko trenowałam do występów, co doprowadziło moje ciało do ruiny. To był początek końca. Rwący, ciągnąco-piekący ból okazał się rozrywanymi zrostami – opowiadała w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” Patricia Kazadi. Niestety, wiele osób nie do końca wierzyło w jej słowa. – Ból był już taki, że z sypialni do kuchni czołgałam się na łokciach. Ciągnął w dół uda albo promieniował w górę, odbierał oddech. Był uporczywy, jakby ktoś zaciskał mi klatkę piersiową, albo czułam kłucia tak mocne, aż traciłam równowagę. Myślałam, że mam zawał – przyznała.

Ile trwa diagnoza endometriozy?

No właśnie, ta podstępna choroba jest trudna do wykrycia, co skazuje kobiety na wiele lat cierpienia prowadzącego do depresji i ciężkich stanów niemocy. Mimo częstego występowania choroby, czas rozpoznania sięga nawet 10 lat! Wszystkiemu winne są niecharakterystyczne objawy i brak konkretnych narzędzi.

Ednometrioza – czym jest?

Endometrioza powodouje niekontrolowane przemieszczanie się komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jej jamę. Komórki te są  aktywne i powodują w organizmie przewlekłe zapalenie. Z czasem ogniska endometrialne mnożą się w obrębie innych narządów, np. jajników, otrzewnej, w przewodzie pokarmowym lub układzie moczowym. Endometrium reaguje na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego, komórki i krew się złuszczają, powodując rozmaite infekcje, a nawet blizny w tkankach. Pojawiają się torbiele i zrosty. Jakie są statystyki występowania tej choroby? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że endometrioza dotyczy ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym na świecie, w Polsce choruje około 2-3 miliony pacjentek.

Objawy endometriozy:

  • silny ból pojawiający się w dolnej części brzucha przed lub w trakcie menstruacji, również podczas owulacji oraz stosunku płciowego,
  • ból podczas oddawania moczu, 
  • bardzo bolesne, a do tego obfite krwawienie miesiączkowe ze skrzepami lub bez, 
  • ból podczas oddawania stolca i zmiana wzorca wypróżnień, np. zaparcia, biegunka,
  • dokuczliwe wzdęcia brzucha,
  • wahania nastroju, lęk, depresja,
  • uczucie ciągłego zmęczenia i znużenia,
  • osłabienie organizmu,
  • problemy z zajściem w ciążę, bezpłodność,
  • ból w dolnej części pleców,
  • ból w klatce piersiowej, ból podczas oddychania, duszności.

W razie wystąpienia objawów, należy szybko skontaktować się z ginekologiem.

image
Obserwuj ciało!

Rak trzonu macicy bardziej zjadliwy niż szyjki – jakie są objawy?

Endometrioza – leczenie

Pacjentki z endometriozą potrzebują specjalistycznej diagnostyki, stałego monitorowania stanu swojego zdrowia i wsparcia wielu ekspertów. Najczęściej stosowana jest terapia farmakologiczna i hormonalna, w celu zahamowania rozwoju choroby i złagodzenia jej objawów. Ważne jest także włączenie środków przeciwbólowych. Inną metodą jest leczenie chirurgiczne pozwalające na pozbycie się torbieli i ognisk endometrialnych. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia dieta, fizjoterapia i terapia psychologiczna.  

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: zwrotnikraka.pl, szpitalnaklinach.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 22:58