Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że w Polsce każdego roku rozpoznawanych jest ponad 3000 nowych przypadków raka trzonu macicy (błony śluzowej). Najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie, pomiędzy 55. a 70. rokiem życia. Około 5% przypadków dotyka kobiety młodsze, poniżej 40. roku życia. Rak endometrium to najczęstszy nowotwór ginekologiczny. Na Onkonet czytamy, że w 2020 roku odnotowano 9869 nowych przypadków zachorowalności i 2195 zgonów z powodu tej choroby. Niestety, obecnie obserwujemy tendencję do wzrostu liczby zachorowań na raka trzonu macicy w Polsce.
Typy raka trzonu macicy:
- typ I, gruczolakorak endometrialny, dotyka często kobiety w wieku okołomenopauzalnym, rozwija się na podłożu rozrostu endometrium; ma związek ze stymulacją hormonalną, lepiej rokuje;
- typ II, gruczolakorak nieendometrialny, rak: surowiczy, jasnokomórkowy, guzy niezróżnicowane oraz mieszane; występują głównie u starszych kobiet, gorzej rokujący.
Rak trzonu macicy – przyczyny
Ten rodzaj raka dotyka najczęściej kobiety po menopauzie. Najważniejszy wpływ na rozwój raka trzonu macicy wywiera długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny, przy niedoborze progestagenów.
Czynniki ryzyka rozwoju raka trzonu macicy:
- brak potomstwa,
- niepłodność,
- nadmierna stymulacja estrogenami, przy równoczesnym niedoborze progestagenów,
- otyłość w wieku 50-59 lat,
- stosowanie leków o działaniu agonistycznym wobec receptora estrogenowego,
- wczesna pierwsza miesiączka,
- późna ostatnia miesiączka,
- występowanie cykli bezowulacyjnych,
- rodzinne występowanie nowotworów jelita grubego i endometrium – zespół Lyncha/HNPCC,
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- przerost endometrium,
- obciążenia rodzinne.
Rak trzonu macicy – objawy raka
Zastanowić powinny wszelkie nieregularne i obfite ropne upławy, plamienia i krwawienia przed menopauzą. Niepokojącym wskazaniem do wizyty u specjalisty są także krwawienia po zaniku miesiączki (u kobiet starszych). Zaawansowany rak trzonu macicy można rozpoznać po bólach w podbrzuszu, okolicy krzyżowej oraz krwistych upławach. Charakterystycznym objawem jest uczucie pełności w miednicy. Te symptomy są zbliżone do tych, jakie daje rak szyjki macicy, rak jajnika i inne nowotwory ginekologiczne. W przypadku niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Rak trzonu macicy – leczenie
Najczęściej pomagają zabiegi chirurgiczne, radioterapia i brachyterapia (wysoka dawka promieniowania) oraz chemioterapia i hormonoterapia. Operacja polega na całkowitym wycięciu macicy z przydatkami. Rak trzonu macicy daje dość dobre rokowania, jeśli wykryto go w odpowiednim momencie. Im wcześniej zdiagnozowany nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie. Odsetek pięcioletnich przeżyć w I stopniu zaawansowania wynosi 90%, w II stopniu – 80%, w III to 48-60%, w IVA – 57%, a w stopniu IVB wynosi 16%.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: zwrotnikraka.pl, onkonet.pl