StoryEditorCierpienie w samotności

Endometrioza jest jak rak, który potwornie boli

07.02.2024., 18:00h
Angelika DrygasAngelika Drygas
Na endometriozę cierpią młode kobiety, najczęściej skarżą się na wszechogarniające bóle miesiączkowe – które są nie do wytrzymania. Ta choroba wyniszcza, także psychicznie, a do tego może być przyczyną niepłodności. Jak rozpoznać jej objawy?

Pacjentki chorujące na endometriozę nie wyobrażają sobie życia bez leków przeciwbólowych, choć i one nie zawsze pomagają – zdarza się, że jedynym ratunkiem jest wizyta w szpitalu. Warto jednak drążyć temat i nie dać się zbyć słowami: "taka pani uroda".

Co to jest endometrioza?

Endometrioza występuje, gdy błona śluzowa macicy, czyli tzw. endometrium, rozrasta się i „wędruje” poza swoją naturalną lokalizację. Następnie krwawi, powodując stany zapalne i zrosty. Na tę podstępną i wykańczającą chorobę choruje ok. 6–15% populacji kobiet. Najczęściej ogniska umiejscawiają się w jamie otrzewnej, jajnikach, układzie pokarmowym czy moczowym.

image
Obserwuj ciało!

Rak trzonu macicy bardziej zjadliwy niż szyjki – jakie są objawy?

Kto choruje na endometriozę?

Najczęściej atakuje młode kobiety w wieku rozrodczym. Przyczyny nie są bliżej poznane. Na jej wystąpienie może mieć wpływ genetyka, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne, a nawet alergie. Endometrium rośnie w trakcie cyklu i krwawi podczas miesiączki. Krwawienie powoduje ból, stan zapalny, rany, które gojąc się, prowadzą do tworzenia zrostów.

Symptomy endometriozy

Endometrioza to bardzo ciężka choroba. Rozwija się powoli, a początkowo nie daje objawów. Zdarza się, że jest wykryta, gdy kobiety mają trudności z zajściem w ciążę lub w czasie zabiegów operacyjnych. Pierwszym objawem jest ból. Tak mocny, że trudno się  wyprostować i chodzić. Co jeszcze towarzyszy chorobie?

Charakterystyczne objawy:

  • ból promieniujący do miednicy i do kręgosłupa,
  • uderzenia gorąca,
  • bolesne miesiączki,
  • ból podczas współżycia,
  • uczucie dyskomfortu w trakcie oddawania moczu czy stolca,
  • obfite krwawienia miesiączkowe,
  • zaburzenia cyklu miesięcznego,
  • schorzenia układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Skutki endometriozy

Zaawansowana endometrioza sieje spustoszenia w całym organizmie, najczęściej konieczna jest operacja w celu usuwania torbieli, guzów i zrostów. Zdarza się, że guzy są tak wielkie, że mogą być wskazaniem do wykonania np. stomii. Jeśli jajniki i jajowody są w dużym stopniu zajęte przez ogniska endometrialne i jest na nich wiele zrostów, dochodzi do „sklejania” narządów, to tzw. endometrioza głęboko naciekająca. Celem operacji jest pozbycie się zrostów. Niekiedy zmiany są tak ogromne, że lekarze usuwają macicę, jajniki i jajowody.

image

Skutki endometriozy

FOTO: Envato Elements

Badania a endometrioza

Aby rozpoznać endometriozę, potrzebne jest badanie ginekologiczne, USG przezbrzuszne i przezpochwowe oraz rezonans magnetyczny. Kluczowa jest wczesna diagnoza, bo daje szansę na przedoperacyjne leczenie i przerwanie ciągu cierpienia w samotności i bez zrozumienia.  

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 20:51