StoryEditorBądź fit!

Fitness jak od Ani Lewandowskiej czy od Ewy Chodakowskiej. Ale za darmo

22.02.2023., 16:00h
NFZ oferuje darmowe zestawy ćwiczeń dla osób w każdym wieku. Ponadto w aplikacji jest możliwość pobrania diety w wielu wariantach i o określonej kaloryczności. "8 tygodni do zdrowia” to bogate źródło cennych informacji. Warto z niego skorzystać!

Moda na ćwiczenia z Internetu zaczęła się już ponad dekadę temu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Powstają centra treningowe, które dzielą się swoimi filmikami, znane trenerki-celebrytki udostępniają ważne treści i pozytywnie „zarażają” kobiety dbaniem o kondycję lub oferują płatne dostępy do ćwiczeń i diet. Okazuje się, że także NFZ zadziałał w tym temacie i uruchomił całą platformę i aplikację z zestawami świetnych ćwiczeń. To dobra wiadomość, tym bardziej, że nie płacimy nic za korzystanie z zawartości. Pamiętajmy – ćwiczenia warto zmieniać, aby nie było nudy i aby mięśnie „poczuły” nowe wyzwania.

Program treningowy NFZ "8 tygodni do zdrowia”

Platforma oferowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dostępna w aplikacji mobilnej mojeIKP. Wystarczy ją ściągnąć, uzupełnić dane i… zacząć dbać o swoją kondycję i zdrowie! To idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero chcą zacząć trenować, są przewlekle chore lub po prostu ciekawe nowych wyzwań. W aplikacji są dostępne dodatkowe opcje, dzięki którym dowiemy się o stopniu własnej kondycji czy konieczności wizyty lekarskiej przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ćwiczenia są dopasowane do indywidualnych możliwości i stanu zdrowia. W 8 tygodni, krok po kroku, użytkownik ma wejść na kolejne stopnie poprawy wydolności i kształtowania sylwetki. Chodzi o to, aby nie forsować ciała i nie narażać się na kontuzje. W związku z tym proponowany jest test wydolnościowy, czyli test chodu Rockport, ankieta PAR-Q oraz skala Borga. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi.

Aplikacja mojeIKP i "8 tygodni do zdrowia”

Instalacja nie jest skomplikowana. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację mojeIKP i uruchomić ją w telefonie. Po zalogowaniu należy wybrać zakładkę "profilaktyka”, a następnie kliknąć "8 tygodni do zdrowia”. Kolejne filmiki z pełnym instruktażem i proponowanymi ćwiczeniami pojawią się na każdy tydzień. Zestawy standardowo zaczynają się do rozgrzewki, a kończą rozciąganiem. Dobranie kolejnych treningów będzie zależeć od postępów i stanu zdrowia użytkownika.

Aplikacja jest bezpłatna, gwarantuje także dostęp do e-recept i e-skierowań. Dzięki niej można też szybko umówić się na szczepienie przeciw COVID-19 oraz pobrać Unijny Certyfikat COVID.

NFZ zapewnia, że program nadaje się do każdej osoby dorosłej:

 • jest odpowiedni dla osób z różnymi chorobami przewlekłymi,
 • ma udowodniony, pozytywny wpływ na pacjentów z chorobami serca, z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, astmą, chorobami reumatycznymi czy depresją,
 • podnosi poziom poczucia zadowolenia i zwiększa odporność na stres.
image

Aplikacja mojeIKP i "8 tygodni do zdrowia”

FOTO: Envato Elements

W razie wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem i wypełnić ankietę, znajdującą się w aplikacji.

Program znajdziesz w bezpłatnej, mobilnej aplikacji mojeIKP:

 • zaloguj się,
 • wybierz zakładkę „profilaktyka”,
 • kliknij na „8 tygodni do zdrowia”.

Jak sprawdzić swoją kondycję fizyczną?

Po wejściu w zakładkę „8 tygodni do zdrowia” pojawi się:

 • plan treningowy,
 • test wydolnościowy – test chodu Rockport,
 • ankieta PAR-Q,
 • skala Borga.

W ankiecie należy określić: wagę, obwód pasa, wzrost.

image
Stop papierosom!

Dieta dla palaczy. Co jeść, aby nie przytyć po rzuceniu palenia?

Test chodu Rockport

Test wydolnościowy pozwala sprawdzić, na ile wydolny jest organizm. Można go wykonać poprzez szybki marsz i sprawdzanie pomarów – na dystansie 1609 m. Przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 20 do 69 lat. Jest odpowiedni dla osób starszych, mających nadwagę lub prowadzących siedzący tryb życia. Aby wykonać test, należy zaopatrzyć się w pulsoksymetr lub zegarek z pomiarem tętna oraz aplikacja z nawigacją, która określi odległość. Łatwiej jest wykonać test z aplikacją. Przed rozpoczęciem należy się rozgrzać. Kolejne kroki to:

 • wejście w program „8 tygodni do zdrowia”, a następnie w „Twoje wyniki testu”, kliknięcie „+” i uruchomienie pomiar czasu i dystansu,
 • aplikacja pokazuje dystans i czas, po przejściu odległości ok. 1,6 km należy zatrzymać pomiar,
 • trzeba zmierzyć tętno, np. tradycyjnie (przyłóż dwa palce do tętnicy w przegubie lub na szyi, z boku, za linią żuchwy, uruchom stoper i policz uderzenia serca przez 15 sekund i pomnóż przez cztery), 
 • należy wpisać aktualną wagę, wiek i tętno, aby dowiedzieć się czegoś więcej o swojej kondycji.

Ankieta PAR-Q

Ta ankieta to kwestionariusz gotowości do aktywności fizycznej. Zawiera pytania o samopoczucie po wysiłku fizycznym.

Skala Borga

Przydatny, aby określić zmęczenie po ćwiczeniach fizycznych według skali, w której 6 to brak zmęczenia, a 20 – całkowite wyczerpanie.

Dieta w gratisie 

W aplikacji mojeIKP w zakładce „profilaktyka” znajduje się także dostęp do portalu Diety NFZ, gdzie dostępne są przepisy i lista zakupów. W aplikacji znajduje się też możliwość dobrania indywidualnej diety, np. klasycznej, dla cukrzyków, dla osób w depresji, chorujących na Hashimoto, z problemamii z nadciśnieniem czy otyłością, dla seniora, czy osób na diecie wege plus ryby.

 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: pacjent.gov.pl

Fot. envato elements  

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 17:27