Schorzenia odbytu budują skrępowanie i wzbudzają wiele emocji. A szkoda. Bez względu na umiejscowienie problemu, należy jak najszybciej zadziałać, by poczuć się lepiej, po prostu. Jak to zrobić w przypadku hemoroidów?
Czym są hemoroidy?
To nic innego jak fizjologiczne guzki krwawnicze, trzy poduszkowate naczynia żylne. Wypełnia je krew i są standardowym elementem budowy odbytu. Spełniają niezwykle ważną funkcję, jak uszczelnianie odbytu, co wpływa na kontrolę oddawania gazów i stolca. Jeśli guzki są przekrwione i powiększone, to zaczynają boleć i tworzy się stan zapalny, tzw. żylaki odbytu. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne, bo przypominają sine guzki, natomiast wewnętrzne wyczuwa lekarz podczas badania.
Jakie są objawy hemoroidów?
Na hemoroidy cierpi nawet co drugi Polak po 40. roku życia. Żylaki odbytu można rozpoznać po krwawieniu z odbytu. W trakcie defekacji, szczególnie wytężonej pojawia się świeża, czerwona krew.
Inne symptomy hemoroidów:
- pieczenie i świąd odbytu,
- obecność śluzu w stolcu,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
- wypadanie wewnętrznych hemoroidów podczas parcia.
Dlaczego pojawiają się hemoroidy?
Przyczyn ich powstawania jest całkiem sporo. Najważniejsze to: siedzący tryb życia i pracy, niezdrowa dieta, brak ruchu, zbyt małe nawadnianie organizmu, ciąża i poród, zaparcia lub biegunki, długie przesiadywanie na sedesie z lekturą czy smartfonem.
Hemoroidy – ruch i odżywianie
Na talerzu powinno lądować sporo produktów z wysoką zawartością błonnika:
- pieczywo z mąki z pełnego przemiału,
- otręby,
- gruboziarniste kasze, ryż brązowy,
- warzywa i owoce,
- nasiona roślin strączkowych,
- suszone śliwki, morele, rodzynki,
- fermentowane produkty mleczne: kefir, jogurt naturalny, maślanka,
- 1,5–2 litrów płynów na dobę, najlepiej wody.
Wskazana jest też umiarkowana aktywność fizyczna: spacery, nordic walking, pływanie, taniec, joga, pilates.
Hemoroidy – grupa ryzyka
Hemoroidy to schorzenie mające podłoże dziedziczne. Predyspozycje do żylaków odbytu dotyczą osób otyłych, pracujących w trybie siedzącym, kobiet w ciąży, osób stresujących się, stosujących niezdrową dietę i nadużywających alkohol. Hemoroidy mogą towarzyszyć zapaleniu okolicy odbytu, które powoduje choroba Leśniowskiego-Crohna oraz innym przewlekłym chorobom układu pokarmowego.
Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: www.mp.pl, receptaulekarza.pl, podyplomie.pl