StoryEditorNie ryzykuj zdrowiem!

Herbata może zaszkodzić zdrowiu? Jakich rodzajów herbat lepiej unikać?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a spożywanie jej w większości dobrze wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Istnieją jednak popularne herbaty, które mogą zwiększać ryzyko przewlekłych chorób, w tym nawet różnych rodzajów nowotworów. Jakich herbat nie pić?

Bubble tea jest bombą kaloryczną

Bubble tea to modny ostatnio napój na bazie herbaty, który swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza kulkom tapioki, pozyskiwanym z połudnowoamerykańskiej rośliny – manioku. To właśnie one odpowiedzialne są za kaloryczność napoju. Gotowane w osłodzonej wodzie, są czystymi węglowodanami i nie mają wartości odżywczych. Bubble tea często ozdabiane są syropami czy galaretkami. Wszystkie dodatki sprawiają, że zdrowa herbata zmienia się w kaloryczną bombę pełną cukru, którego częste spożywanie prowadzi do otyłości i cukrzycy. 

Czy yerba mate zwiększa ryzyko raka?

Popularna yerba jeszcze do niedawna promowana była jako zdrowszy zamiennik kawy, głównie przez swoją zawartość kofeiny. W 2012 r. naukowcy z University of Illinois przeprowadzili badania, z których wynikało, że substancje zawarte w yerbie mogą unicestwiać złośliwe komórki raka jelita grubego. Mayo Clinic (medyczna organizacja non-profit z USA) zwraca jednak uwagę, że częste spożywanie yerba mate może zwiększać ryzyko niektórych rodzajów raka, np. jamy ustnej, gardła i płuc. Odpowiedzialne są za to inne zawarte w yerbie substancje - wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, uznane za rakotwórcze.

Herbaty oczyszczające zostały zabronione w wielu krajach. Dlaczego?

W Polsce nadal popularne są herbaty odchudzające, które mają przyspieszać metabolizm i w konsekwencji ułatwiać odchudzanie. W rzeczywistości ich regularne spożywanie może być groźne dla jelit i wątroby. Zawarte w nich składniki powodują biegunki, które w konsekwencji osłabiają układ pokarmowy. W wielu krajach zostały zabronione bądź są omijane przez konsumentów. 

Na co szkodzi herbata z żywokostu?

Napar z korzenia żywokostu jest polecany przy łagodzeniu wrzodów żołądka i jako wsparcie w przypadku biegunek. Herbata z suszu pomaga z kolei na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Mimo tylu zalet, w wielu krajach europejskich z żywokostu powstają już tylko maści i kremy lecznicze. Powodem są alkaloidy pirolizydowe. Okazuje się, że substancje zawarte w herbacie mogą wpływać niekorzystnie na wątrobę i płuca. W obu przypadkach możą prowadzić nawet do raka. 

Czy zwykła herbata szkodzi zdrowiu?

Badania wskazują, że szkodliwa może być nawet czarna herbata, ponieważ zawiera w sobie ołów i aluminium. Kluczem do bezpiecznego spożywania herbaty jest jej ilość, którą wypijamy w ciągu dnia. Powinniśmy ograniczyć jej spożycie do maksymalnie kilku filiżanek dziennie i zwracać uwagę na zalecany przez producentów czas parzenia, a żadna herbata nam nie zaszkodzi.

 

Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:33