StoryEditorZwierzęta domowe

Jak chronić psa przed kleszczami?

Wiosenna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, którą psiaki uwielbiają. Trzeba jednak zabezpieczyć je przed niechcianym i groźnym pasożytem, jakim jest kleszcz. Jak można chronić psy przed kleszczami?

Ciepłe zimy i coraz wyższe wiosenne temperatury sprawiają, że kleszcze pojawiły się wcześniej niż zwykle. Obecnie trudno znaleźć miejsca, w których z całą pewnością nie ma kleszczy, ponieważ z roku na rok zwiększają się ich zasięgi występowania. Obserwując środowisko widzimy, że kleszcza można złapać zarówno w lesie, na łące, w ogródku i w parku. 

Walka z kleszczami nie jest łatwa. Dlatego, aby ochronić psa (czy też kota) przed kleszczami należy sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty biobójcze: obroże, krople lub spraye albo postawić na alternatywę, czyli równie skuteczne środki naturalne. 

image

Po każdym spacerze w terenie przejrzyjmy dokładnie naszego psa i siebie, czy nie złapaliśmy pasażerów na gapę

FOTO: Unsplash

Kleszcze u psa: czym grozi ugryzienie?

Kleszcze u psa to częsty problem. Mimo, że największą aktywność pajęczaki te wykazują na wiosnę i jesienią, zagrożenie ich ukłuciem występuje przez cały rok. Winne są temu coraz cieplejsze zimy, które dodatkowo sprzyjają ich wcześniejszej aktywności.

Profilaktyka uchroni psa przed ciężkimi skutkami pogryzienia przez kleszcze. Są one bowiem wektorami wielu patogenów i przenoszą choroby takie, jak:

 • babeszjoza: nieleczona prowadzi do szybkiej śmierci psa; objawy to: wysoka gorączka, brak apetytu, senność, wymioty i żółtaczka,
 • erlichioza o podobnych objawach,
 • anaplazmoza,
 • borelioza,
 • inne.
image
FOTO: Unsplash

Jak substancje naturalne wykorzystać przy zwalczaniu kleszczy?

Zioła i naturalne olejki eteryczne słyną ze swoich wyjątkowych właściwości, z których po zalaniu wodą, można tworzyć różne mikstury. Jak się okazuje, mogą także zabezpieczyć psa przed inwazją kleszczy. Z ziół warto wypróbować: tymianek, szałwię, rozmaryn, miętę pieprzową, a spośród olejków zwróćmy uwagę na m.in.: 

 • geraniowy,
 • lawendowy,
 • cytrusowy,
 • eukaliptusowy,
 • z miodli indyjskiej,
 • z drzewa herbacianego.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie octu jabłkowego, wymieszanego z wodą. Przed spacerem wystarczy nanieść na sierść czworonoga stworzoną mieszankę na przykład za pomocą atomizera.

Co oferuje rynek jako ochronę przeciwkleszczową dla psów i kotów?

Jeśli nie chcemy samodzielnie przygotowywać preparatów naturalnych, możemy zakupić gotowe produkty. W sklepach zoologicznych dostępne są obroże odstraszające przeciwkleszczowe wyprodukowane właśnie na bazie naturalnych olejków eterycznych. Na rynku są dostępne obroże działające około 2-4 miesięcy, ale też takie które chronią zwierzaka niemal cały rok.

Równie popularne są krople, które aplikuje się na skórę. Środek ten zaczyna działać po około 24 godzinach od czasu aplikacji, kiedy wniknie w skórę. Należy pamiętać, że w pierwszych trzech dobach po aplikacji środek nie został zmyty przez deszcz lub kąpiel. Krople dla psa na kleszcze zazwyczaj działają około miesiąca.

Kiedy jednak już na ciele naszego czworonoga znajdziemy kleszcza warto trzymać w zanadrzu przystosowaną do ich wykręcania pęsetę. Oszczędzi to stresu nam i naszym pupilom, kiedy będziemy przeprowadzać zabieg ich usunięcia. 

Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia psa przez kleszcza?

image

Spacerujmy z psem po wytyczonych ścieżkach

FOTO: Unsplash

W sezonie największej aktywności kleszczy warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca spacerów z psem. Unikajmy lasów i łąk z wysokimi trawami. Poruszajmy się wyłącznie po wytyczonych ścieżkach. Dbajmy także o własne podwórko i regularnie kośmy trawnik w miejscach gdzie przebywamy najczęściej my albo nasze czworonoga. W ogrodzie możemy posadzić zioła odstraszające kleszcze.

W profilaktyce antypasożytniczej najważniejszą rolę odgrywa nasza czujność. Niezależnie od tego, czego używamy do odstraszania kleszczy, po każdym spacerze powinniśmy dokładnie przejrzeć sierść pupila. Jeśli w porę usuniemy pajęczaka, znacznie ograniczymy ryzyko rozwoju chorób odkleszczowych u psa.

Pamiętajmy, że zdrowie i bezpieczeństwo naszych czworonożnych przyjaciół to podstawa w opiece nad nimi. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay, unsplash

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:39