StoryEditorDbaj o zdrowie

Jak nie zachorować na cukrzycę typu 2? Poznaj skuteczne sposoby

10.12.2023., 11:00h
Cukrzyca typu 2 to obecnie jedna z najczęstszych chorób dotykająca Polaków. Na szczęście znane są sposoby na to, aby nie dopuścić do zachorowania. Wystarczy trochę dobrej woli i wytrwałości. Co konkretnie należy zrobić?

Spora część polskiego społeczeństwa jest narażona na zachorowanie na cukrzycę typu 2. Dlaczego? Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego praktycznie bez względu na wiek warto wykonywać coroczne badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy. Kto powinien uważać? Przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, ze wskaźnikiem BMI równym lub powyżej 25, obwodem talii w przypadku kobiet równym lub powyżej 80 cm, a mężczyzn 94 cm. Okazuje się, że to ponad połowa dorosłych w Polsce. Badaniu powinny poddać się osoby, które stronią od aktywności fizycznej, kobiety z przebytą cukrzycą ciążową czy z zespołem policystycznych jajników i z chorobami układu sercowo-naczyniowego. PAP MediaRoom podaje, że ok. 70 proc. Polaków nie rusza się w tygodniu więcej niż 150 minut – to alarmujące dane.

Jak nie zachorować na  cukrzycę typu 2?

Kluczowe jest zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i pilnowanie prawidłowej wagi. Aby realizować te postulaty, nie trzeba ani drakońskich diet, ani wyczerpujących ćwiczeń. Ważne jest także:

 • unikanie używek,
 • prawidłowa ilość i higiena snu,
 • regulacja stresu,
 • zadowalające relacje międzyludzkie.

– Moglibyśmy zapobiec ponad 93 proc. przypadkom cukrzycy typu 2, stosując się do zaleceń zdrowego stylu życia – potwierdza lek. Alicja Baska z Zakładu Medycyny Stylu Życia, Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP w czasie swojego wystąpienia zatytułowanego „Medycyna stylu życia a cukrzyca typu 2 – klucz do prewencji, klucz do interwencji”. Według ekspertki stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia może zapobiec ponad 80 proc. zawałów mięśnia sercowego czy o połowę obniżyć ryzyko udarów, a o blisko 40 proc. nowotworów.

image
Jabłka na zdrowie

Jedz jedno jabłko dziennie na dobre zdrowie. Jak to?

Cukrzyca typu 2 i choroby towarzyszące

Specjaliści podkreślają, że cukrzyca typu 2 występuje w towarzystwie innych jednostek chorobowych, takich jak:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • otyłość i nadwaga,
 • hiperlipidemia,
 • przewlekła choroba nerek,
 • choroby układu krążenia.

Cukrzycy typu 2 – ważne badanie

Badanie EPIC (The European Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition) dowiodło, jak ważne jest wprowadzenie zdrowych nawyków w kontekście zapobiegania cukrzycy typu 2. Okazało się także, że leki są mniej skuteczne niż zdrowe odżywianie i regularny ruch. W amerykańskim programie Diabetes Prevention Program (DPP), prowadzonym w latach 1996-2001 w 27 ośrodkach klinicznych w USA wzięło udział 3234 uczestników z rozpoznanym stanem przedcukrzycowym i/lub wysokim ryzykiem cukrzycy typu 2. Wszyscy zostali podzieleni na różne grupy:

 • osoby objęte Programem Zmiany Stylu Życia (DPP), stosujące dietę o obniżonej kaloryczności i zawartości tłuszczów i równolegle wprowadzające aktywność fizyczną (150 minut tygodniowo). Uczestnicy odbyli 16 spotkań grupowych w ciągu pierwszych 24 tygodni, potem spotykali się co dwa miesiące z minimum jedną indywidualną rozmową telefoniczną pomiędzy wizytami;
 • osoby, które przyjmowały metforminę 850 mg dwa razy dziennie oraz korzystały ze standardowych porad dotyczących diety i aktywności fizycznej;
 • osoby, które otrzymały placebo i korzystały ze standardowych porad dotyczących diety i aktywności fizycznej.
image

Jak nie zachorować na  cukrzycę typu 2?

FOTO: Envato Elements

Okazało się, że u osób objętych Programem Zmiany Stylu Życia osiągnięto świetne wyniki – zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się cukrzycy typu 2 w porównaniu do grupy placebo aż o 58 proc.

– To nie jest bardzo intensywna modyfikacja stylu życia, co więcej, okazało się, że szczególnie „responsywne” na tę interwencję były osoby powyżej 60. r.ż. W tej grupie wiekowej częstość występowania cukrzycy zmniejszyła się o 71 proc. Drugim ramieniem w tym badaniu były osoby, które przyjmowały metforminę. Ta interwencja okazała się skuteczna w przypadku 31 proc. badanych, czyli skuteczność (leku – przyp. red.) była blisko dwukrotnie niższa niż w przypadku interwencji z zakresu medycyny stylu życia – podkreśla lek. Baska. Co ciekawe, po 10 latach program wciąż działa i jest skuteczniejszy niż długoterminowe przyjmowanie leku czy placebo. Uczestnicy opóźnili bowiem rozwój cukrzycy typu 2 o około 4 lata, zmniejszyło się u nich także ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

prac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: PAP MediaRoom, Wykład „Medycyna stylu życia a cukrzyca typu 2 – klucz do prewencji, klucz do interwencji”: II Seminarium Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w roku akademickim 2023/2024 - YouTube

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:40