StoryEditorZdrowie dzieci

Jak ochronić dziecko przed wszami?

23.02.2023., 10:00h
Wszawica to niestety temat wciąż aktualny. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Aby pozbyć się pasożytów, trzeba włączyć kompleksowe działanie. Jakie?

Pasożytujące na głowie wszy powodują ukąszenia i zmiany skórne, niewielkie grudki obrzękowe. W tych miejscach właśnie pojawia się odczucie świądu. Efektem ciągłego drapania są strupki, a nawet nadkażenia zmienionej skóry. Wszawica występuje we wszystkich krajach świata i nie jest oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i status materialny.

Wszawica objawy:

  • dokuczliwy świąd skóry głowy,
  • sączące się zmiany skórne na głowie,
  • strupy na skórze głowy,
  • widoczne na kosmykach jaja, czyli gnidy.

U dzieci najczęściej odkrywamy pasożyty przypadkowo, czesząc lub myjąc włosy maluchowi. Na włosach mogą być obecne gnidy, które wyglądają jak malutkie białe lub szare kuleczki. Są podobne do łupieżu, ale mocno przyklejone do włosów, trudno je oderwać. Wszy najczęściej bytują na karku, skroniach i za uszami

Wszawica głowowa

Wesz głowowa ma długość 2-3 mm, kolor brudnobiały lub szary. Żyje około miesiąca, a poza głową człowieka 1-2 dni. Samiczka składa od 100 do 300 jajeczek dziennie. Larwa rodzi się w ciągu 6 do 10 dni. Po rozgarnięciu włosów można czasem zauważyć pełzające pasożyty. Dorosła samica żywi się ludzką krwią, a jaja składa przy samej skórze, które przylepiają się do włosa i trudno je oderwać.

Wszawica głowowa –  ważne informacje 

Wszawicą nałatwiej zarazić się poprzez dzielenie rzeczy sobistych. Można także zakazić się np. w kinie, jeżeli ktoś zostawił wszy na fotelu. Wszawica tak naprawdę nie wynika z brudu i braku higieny. Na szczeście, zwierzęta domowe nie mogą być źródłem wszawicy. Kolejne obalenie mitu dotyczy samych pasożytów – one nie skaczą, a pełzają – zarażenie następuje poprzez bliski kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistym. Warto wiedzieć, że umycie głowy zwykłym szamponem nie pomoże w pozbyciu się pasożytów.

image
Nie przegap!

Jak nie przeoczyć wady wzroku u dziecka?

Leczenie wszawicy – co zrobić, aby skutecznie zadziałać i zapobiec wystąpieniu problemu w przyszłości? 

  • Działanie będzie tylko wtedy skuteczne, gdy rzetelnie wypełnimy wszystkie punkty. Należy zastosować specjalny preparat na włosy i głowę (są one dostępne bez recepty). Należy go zastosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ważne! Trzeba pamiętać o konieczności powtórzenia zabiegu w odpowiednim czasie.
  • Gnidy należy wyczesać dedykowanym gęstym grzebieniem. Nie tylko myjemy włosy, ale także pierzemy i dezynfekujemy maskotki, dzież i pościel.
  • Aby nie dopuścić do błędnego koła wzajemnego zarażania, należy poinformować osoby, które miały styczność z dzieckiem lub nami (z przedszkola, szkoły, pracy). Leczyć się powinna cała najbliższa rodzina.
  • Jako najskuteczniejszą profilaktykę eksperci wskazują regularne oglądanie skóry dziecka. Sprawdzanie należy rozpocząć bezpośrednio za uszami. 
  • Bielizna osobista i pościel powinny być wyprane w gorącej wodzie (co najmniej 60°C) i wyprasowane gorącym żelazkiem. Trzeba też sprawdzić skórę głowy wszystkich członków rodziny. Dzieci powinny pozostać w domu, dopóki gnidy i wszy nie znikną.

Jak chronić dzieci przed wszawicą?

Należy używać wyłącznie osobistych przedmiotów do pielęgnacji włosów, np. szczotki, grzebienia, spinek, gumek, opasek. Nie jest wskazane zakładanie cudzych czapek, odzieży, używanie cudzych ręczników, czy spanie w nieswojej pościeli. Ważne, aby dziewczynki i chłopcy o dłuższych włosach spinali je np. w kucyk. Dostępne są także spraye odstraszające wszy.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródła: Informacje ze strony internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia, zdrowie.pap.pl

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 13:16