Do najczęściej spotykanych pasożytów należą owsiki, lamblie i glisty ludzkie. W jaki sposób można zarazić się tymi pasożytami? Tak naprawdę zagrożenie czyha wszędzie – w domu, pracy, w przedszkolu, na wyjeździe, na wsi i w mieście. Najczęściej pasożyty znajdują się w jedzeniu i tą drogą bardzo łatwo można się zakazić.
Na liście niebezpiecznych produktów jest:
- surowe i półsurowe mięso,
- niedokładnie umyte owoce i warzywa – jaja glisty,
- surowa ryba,
- woda (może być skażona jajami pasożytów).
Także osoby, z którymi się stykamy: kurierzy, sprzedawcy, współpracownicy mogą przenosić na skórze rąk jaja pasożytów. Z kurzem wędrują jaja owsików, które czasem osiadają na meblach czy pościeli i stanowią realne zagrożenie. Nawet kąpiel w naturalnych zbiornikach wodnych może zakończyć się nieprzyjemnymi skutkami.
Profilaktyka chorób pasożytniczych:
Najważniejsze jest zachowanie surowych zasad higieny, należy:
- myć dziecku dokładnie ręce po zabawie w piaskownicy, czy na placu zabaw,
- myć owoce i warzywa przed spożyciem,
- stosować rękawice ochronne w ogrodzie,
- zakrywać piaskownicę przed zanieczyszczeniem odchodami zwierząt,
- unikać spożywania surowego lub półsurowego mięsa, wędlin i surowego mleka,
- trzeba dokładnie myć ręce i narzędzia kuchenne po kontakcie z surowym mięsem,
- regularnie odrobaczać zwierzęta domowe,
- codzienne czyścić kocie kuwety i dokładne myć ręce po kontakcie z kotem,
- regularnie zmieniać pościel i ręczniki,
- korzystać z własnych przyborów toaletowych i kosmetycznych,
- nie nawozić glebę ludzkimi odchodami.
Owsiki u dzieci
Owsica to chyba najczęściej spotkana choroba pasożytnicza u dzieci, zwłaszcza przedszkolnych i szkolnych. Związana jest z brakiem odpowiedniej higieny – z jamy ustnej przedostaje się do jelita grubego. Samica składa jaja na skórze w okolicy odbytu i tym samym wywołuje świąd. Gdy dziecko drapie się, to przenosi jaja na ręce, na inne przedmioty i do ust. Tym samym nakręca się spirala chorobowa. Można również zarazić się owsikami, wdychając unoszące się w powietrzu jaja. Jak objawia się ta choroba? Zdarza się, że ma całkowicie bezobjawowy przebieg.
Symptomy owsików:
- świąd okolicy odbytu (najczęściej nocą),
- brak apetytu,
- cienie pod oczami,
- bladość skóry,
- nadpobudliwość,
- wzdęcia,
- wysypki,
- przewlekły kaszel.,
- zgrzytanie zębami,
- zaburzenia koncentracji,
- problemy ze snem,
- stany zapalne skóry odbytu.
Warto zmienić codzienną dietę dziecka i włączyć produkty, które odstraszą pasożyty, jak: imbir, chrzan, migdały, tymianek, mięta, czosnek, cebula, kiszone ogórki, sok z kiszonek, olej kokosowy, ziele krwawnika, pestki dyni, buraki, por, rzodkiew, kapusta, koper włoski.
Glista ludzka u dziecka
Do zakażenia u dzieci dochodzi np. poprzez zjedzenie nieumytych owoców lub warzyw za pośrednictwem brudnych rąk. Pocieszający jest fakt, że glistą ludzką nie zarazimy się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą czy przez korzystanie z tej samej toalety. Objawy zarażenia u dziecka: kaszel, odpluwanie lekko krwistej wydzieliny, objawy jak podczas alergii, złe samopoczucie, gorączka, bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty, wzdęcia, nadmierne pobudzenie, zaburzenia snu.
Lamblioza u dzieci
Lamblioza często spotykana jest w przedszkolach i żłobkach. Zarażenie następuje przez połknięcie cyst – przenoszona jest drogą pokarmową, np. podczas picia skażonej wody oraz jedzenia produktów, na których znajdują się cysty. Aby nie doszło do zakażenia, należy myć ręce przed posiłkiem i po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy i w ziemi. Źródłami zakażenia może być też basen! Jeśli choroba nie przebiega bezobjawowo, daje symptomy, m.in. bóle brzucha po jedzeniu, biegunka, niedokrwistość, zaburzenia łaknienia, astma oskrzelowa, wzrost eozynofilii.
Pasożyty u dzieci – rozpoznanie
W razie podejrzenia choroby pasożytniczej należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci badania kału. Najczęściej należy je powtórzyć, ponieważ czasami dają fałszywe wyniki. Podstawą leczenia jest zażycie leków przeciwpasożytniczych, które należy zastosować u wszystkich członków rodziny. Ponadto należy krótko obcinać paznokcie, zmieniać często bieliznę, pościel i ręczniki, dokładnie i często myć ręce. Dieta powinna być bogata w białko i błonnik, ograniczamy także węglowodany i słodycze!
Angelika Drygas
Fot. envato elements