Czym jest autyzm?
Autyzm to zaburzenie rozwojowe, mówi się o nim – spektrum. Układ nerwowy osoby z autyzmem działa w odmienny sposób. Przyczyny autyzmu nie są dokładnie poznane, jednak wielu ekspertów wskazuje na jego źródła w genetyce. Najczęściej objawy występują jeszcze przed trzecim rokiem życia, zdarza się jednak, że rozpoznanie ma miejsce znacznie później lub nawet w dorosłym wieku.
Cechy dzieci autystycznych
Najbardziej charakterystyczne cechy zachowania to trudności z nawiązaniem i utrzymaniem kontaktu wzrokowego, niechęć do bliskości, brak uśmiechu i brak reakcji na głos rodziców, niewykazywanie zainteresowania rówieśnikami. Osoby będące w spektrum autyzmu nie rozumieją uczuć i myśli innych osób, sami nie mają potrzeby, aby wchodzić z nimi w interakcję, czy zainteresować innych swoją osobą. Mogą wystąpić także opóźnienia rozwoju mowy, monotonny ton i ciągłe powtarzanie słów lub dźwięków. Kolejną cechą jest dosłowność – nierozumienie ironii czy metafory. Dzieci autystyczne nie lubią zmian, są niezwykle przyzwyczajone do rytuałów, a do tego interesują się wąską dziedziną. Często powtarzają określone ruchy, jak: kręcenie się czy układanie przedmiotów w rzędach.
Zachowania dzieci autystycznych
Dzieci autystyczne nie bawią się w tradycyjne dziecięce zabawy. Podczas próby nawiązania kontaktu dorosły czuje się jakby do malucha nie docierały żadne słowa. Dziecko z autyzmem często też powtarza frazy usłyszane w rozmowie. Cechuje je duża wrażliwość na bodźce zewnętrzne: wzrokowe, słuchowe i dotykowe, dlatego źle reaguje na hałas czy tłum. Zdarza się, że dziecko może mieć za niską wrażliwość i nie czuć bólu – np. podczas drapania czy uderzania głową w ścianę.
Wczesne objawy autyzmu
Występują przed trzecim rokiem życia. Ich rozpoznanie jest ważne i pomaga w odpowiedniej terapii. To przede wszystkim brak kontaktu wzrokowego i odwzajemniania uśmiechu, brak ekspresji, brak reakcji na swoje imię w 12. miesiącu życia i brak gaworzenia. Maluch nie patrzy na to, na co wskazuje opiekun, nie żegna się, nie wskazuje placem na przedmioty. To wskazania do pilnego kontaktu z lekarzem.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy
Źródło informacji: Tygodnik Poradnik Rolniczy, polskiautyzm.pl