StoryEditorSpektrum autyzmu

Jak rozpoznać u dziecka autyzm? Jakie są objawy?

08.04.2023., 12:00h
Autyzm częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Spektrum można rozpoznać po wielu charakterystycznych zachowaniach. Szybka diagnoza przyspieszy nawiązywanie relacji i więzi z maluchem. Na co należy zwrócić uwagę?

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, mówi się o nim – spektrum. Układ nerwowy osoby z autyzmem działa w odmienny sposób. Przyczyny autyzmu nie są dokładnie poznane, jednak wielu ekspertów wskazuje na jego źródła w genetyce. Najczęściej objawy występują jeszcze przed trzecim rokiem życia, zdarza się jednak, że rozpoznanie ma miejsce znacznie później lub nawet w dorosłym wieku.

Cechy dzieci autystycznych

Najbardziej charakterystyczne cechy zachowania to trudności z nawiązaniem i utrzymaniem kontaktu wzrokowego, niechęć do bliskości, brak uśmiechu i brak reakcji na głos rodziców, niewykazywanie zainteresowania rówieśnikami. Osoby będące w spektrum autyzmu nie rozumieją uczuć i myśli innych osób, sami nie mają potrzeby, aby wchodzić z nimi w interakcję, czy zainteresować innych swoją osobą. Mogą wystąpić także opóźnienia rozwoju mowy, monotonny ton i ciągłe powtarzanie słów lub dźwięków. Kolejną cechą jest dosłowność – nierozumienie ironii czy metafory. Dzieci autystyczne nie lubią zmian, są niezwykle przyzwyczajone do rytuałów, a do tego interesują się wąską dziedziną. Często powtarzają określone ruchy, jak: kręcenie się czy układanie przedmiotów w rzędach.

image
Spektrum Aspergera

Jakie są objawy zespołu Aspergera?

Zachowania dzieci autystycznych

Dzieci autystyczne nie bawią się w tradycyjne dziecięce zabawy. Podczas próby nawiązania kontaktu dorosły czuje się jakby do malucha nie docierały żadne słowa. Dziecko z autyzmem często też powtarza frazy usłyszane w rozmowie. Cechuje je duża wrażliwość na bodźce zewnętrzne: wzrokowe, słuchowe i dotykowe, dlatego źle reaguje na hałas czy tłum. Zdarza się, że dziecko może mieć za niską wrażliwość i nie czuć bólu – np. podczas drapania czy uderzania głową w ścianę.

image

Jak rozpoznać u dziecka autyzm?

FOTO: Envato Elements

Wczesne objawy autyzmu

Występują przed trzecim rokiem życia. Ich rozpoznanie jest ważne i pomaga w odpowiedniej terapii. To przede wszystkim brak kontaktu wzrokowego i odwzajemniania uśmiechu, brak ekspresji, brak reakcji na swoje imię w 12. miesiącu życia i brak gaworzenia. Maluch nie patrzy na to, na co wskazuje opiekun, nie żegna się, nie wskazuje placem na przedmioty. To wskazania do pilnego kontaktu z lekarzem.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Źródło informacji: Tygodnik Poradnik Rolniczy, polskiautyzm.pl

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 02:47