StoryEditorZdrowe nawyki

Jak się prawidłowo wypróżniać? Nie zawsze robisz to dobrze

03.02.2023., 12:00h

Kwestia wypróżniania wciąż stanowi temat tabu dla wielu osób. I choć jest to czynność fizjologiczna, jak najbardziej naturalna, obwarowana jest kilkoma ważnymi zasadami. Warto je przestrzegać, aby ustrzec się przed nieprzyjemnymi schorzeniami.

Niestety, bardzo często wypróżnianie się nie jest wykonywane prawidłowo. Okazuje się, że nasi przodkowie mieli rację, defekując w pozycji kucznej. To najbardziej naturalna forma oddawania stolca. Nawyki, które przyniosła nam kultura, nie do końca sprzyjają naszemu zdrowiu. Zatem, jak przyjąć prawidłową pozycję?

Wypróżnianie się – pozycja siedząca

Gdy siedzimy na sedesie, nogi mamy zgięte pod kątem 90˚ w stosunku do tułowia. Stolec nie może swobodnie przejść, musimy samodzielnie wykonać wysiłek, aby pchnąć go ku dołowi. A to nie jest wskazane. Taki sposób wypróżniania skutkować może przepukliną, zaparciami, hemoroidami.

Wypróżnianie się – pozycja „w kucki”

Tak naprawdę najzdrowszą opcją jest przyjmowanie pozycji „w kucki”. W krajach azjatyckich to norma i tym samym odsetek osób z chorobami związanymi z defekacją bardzo znikomy. Normą są także specjalne sedesy umożliwiające wypróżnianie w tej pozycji. Na szczęście, są sposoby na to, aby pomóc sobie bez wielkiego remontu toalety. Należy zaopatrzyć się w podnóżek lub niski stołek i opierać na nim stopy podczas defekacji. Dzięki temu będziemy mięśniami ud dotykać dolnej partii brzucha, co znacznie ułatwi wypróżnianie. Ta pozycja zalecana jest także osobom mającym problemy z zaparciami. Wystarczy chwilę posiedzieć w taki sposób, a jelita zaczną współpracować.

Zalety zdrowej defekacji

Pozycja kuczna nie tylko ułatwia, ale także przyspiesza oddawanie stolca bez wysiłku i niweluje zaparcia. Zapobiega zapaleniu uchyłków czy powstawaniu przepukliny. Pomaga także wydalić kał w całości, bez pozostawiania resztek, które mogą przyczynić się do nieprzyjemnych zapaleń w obrębie jelit.

Inne dobre nawyki toaletowe:

  • rozluźnione ciało i spokojny oddech,
  • brak pośpiechu i silnego parcia,  
  • głęboki i spokojny oddech w kierunku miednicy,
  • jeśli zajdzie taka potrzeba, to silniejsze parcie wykonujemy na wydechu, bez wstrzymywania powietrza.

Załatw swoje sprawy szybko!

Długie przesiadywanie na sedesie może prowadzić do problemów z hemoroidami. Niestety, obecnie sporo osób chodzi do toalety ze smartfonami i niepotrzebnie przedłuża czas spędzony w toalecie. Oprócz wyżej wspomnianych wad, kolejnym dużym ryzykiem związanym z używaniem telefonu podczas defekacji jest zanieczyszczenie go bakteriami kałowymi. Wiele badań pokazało, że na smarfonach znajduje się bardzo dużo zarazków, w tym nawet bakterie E. coli. Zdarza się, że ekran smartfona jest bardziej brudny niż deska sedesowa. 

image
Mikcja a zdrowie

Dobre nawyki w toalecie, czyli jak prawidłowo sikać?

Unikaj pozycji na „narciarza”

Pozycja na "narciarza" czy na „Małysza” podczas korzystania z publicznej toalety nie jest wskazana podczas oddawania moczu, o czym pisaliśmy w artykule o mikcjiTo zrozumiałe, że większość osób brzydzi się usiąść na „obcym” sedesie, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w jednorazowe nakładki lub obłożyć muszlę klozetową papierem toaletowym. W pozycji na "narciarza" napinają się mięśnie nóg, pośladków i dna miednicy. Wydalanie jest trudniejsze i nie jesteśmy w stanie wyprzeć moczu czy stolca. A okazuje się, że na desce jest mniej bakterii niż na przykład na klamkach!  

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:11