Właściwe, potocznie nazywając rzecz po imieniu – sikanie, jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla zachowania dobrego zdrowia, ponieważ wpływa na kondycję mięśni dna miednicy. A te jak wiadomo pełnią ważne funkcje w organizmie:
- podtrzymują od spodu narządy jamy brzusznej,
- zapewniają prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy, na przykład podczas kichnięcia, kaszlu, podskoków, bo zamykają cewkę moczową i odbyt,
- stabilizują kręgosłup,
- ułatwiają poród,
- wpływają na odczuwanie satysfakcji seksualnej,
- niesprawne skutkują wysiłkowym nietrzymaniem moczu czy nietrzymaniem gazów lub stolca.
Korzystanie z toalety – nawyki podczas sikania
Wbrew pozorom, codzienne wydalanie ma swoje zasady. Przestrzeganie ich to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.
Mikcja powinna odbywać się zawsze w siadzie z prostymi plecami, tak jak na krześle, nogi lekko rozstawione, wtedy cewka moczowa skierowana jest w dół, co umożliwia pełne opróżnienie.
Należy unikać pozycji na „Małysza”. Większość osób brzydzi się usiąść na toalecie publicznej, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w specjalne, jednorazowe nakładki lub obłożyć sedes papierem toaletowym. W pozycji "narciarza" napinają się mięśnie nóg, pośladków i dna miednicy. Wydalanie jest trudniejsze i mocz zalega, ponieważ nie jesteśmy w stanie go wyprzeć.
Nie wypieramy moczu – oddawanie moczu powinno korzystać z samej siły pęcherza bez wypierania, należy rozluźnić się, odpowiednio usiąść, wziąć głęboki wdech, a strumień sam popłynie. Mięśnie naturalnie otworzą się bez dodatkowej siły pochodzącej z brzucha. Nie wolno także wyciskać "ostatnich" kropli. Przy częstych parciach może dojść do obniżenia narządów rodnych.
Nie należy przerywać mikcji – co grozi infekcją. Cofający się mocz zbiera bakterie znajdujące się w okolicy ujścia cewki do organizmu. Ponadto taki proces negatywnie wpływa na mięśnie dna miednicy i może spowodować nadreaktywność pęcherza (częste oddawanie moczu).
Nie na zapas – to niestety wpojone złe nawyki z czasów dzieciństwa. Rodzice swoim pociechom często nakazują sikanie na zapas, np. przed podróżą. To zbędny wysiłek dla mięśni dna miednicy, który może rozregulować mechanizmy kontrolujące wydalanie. W przyszłości pęcherz będzie trzeba opróżniać nawet przy małej ilości moczu!
Nie chodzimy zbyt długo z pełnym pęcherzem
Ważne zasady – jak prawidłowo sikać?
- Po mikcji warto poćwiczyć mięśnie dna miednicy, wyrobić sobie taki nawyk, co na pewno przyczyni się do ich wzmocnienia (zacisnąć mięśnie oraz podciągnąć je lekko do góry, na zasadzie windy).
- Należy wypijać co najmniej 1,5 l wody dziennie.
- Nie wolno przesiadywać na sedesie z telefonem (np. przeglądając media społecznościowe) czy czytając książkę.
- Jak często powinno się oddawać mocz? Średnio co 3-4 godziny, wtedy kiedy czujemy parcie na pęcherz, jest to zazwyczaj od 3 do 7 razy w ciągu dnia, mniej więcej co 3 godziny.
- Nie przetrzymujemy moczu, ani nie sikamy na zapas.
- Jeżeli występuje problem z nietrzymaniem moczu, zbyt częstym siekaniem lub innymi nieprawidłowościami związanymi z mikcją, należy umówić się na wizytę ze specjalistą, urologiem, czy fizjoterapeutką uroginekologiczną.
Angelika Drygas
Fot. envato elements