StoryEditorMikcja a zdrowie

Dobre nawyki w toalecie, czyli jak prawidłowo sikać?

21.01.2023., 16:00h

Zrewidowanie codziennych nawyków bywa najtrudniejsze. Czynności, które wydają nam się banalnie proste mogą okazać się bardziej skomplikowane niż myśleliśmy. Co może być nieprawidłowego w oddawaniu moczu?

Właściwe, potocznie nazywając rzecz po imieniu – sikanie, jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla zachowania dobrego zdrowia, ponieważ wpływa na kondycję mięśni dna miednicy. A te jak wiadomo pełnią ważne funkcje w organizmie:

 • podtrzymują od spodu narządy jamy brzusznej,
 • zapewniają prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy, na przykład podczas kichnięcia, kaszlu, podskoków, bo zamykają cewkę moczową i odbyt,
 • stabilizują kręgosłup,
 • ułatwiają poród,
 • wpływają na odczuwanie satysfakcji seksualnej,
 • niesprawne skutkują wysiłkowym nietrzymaniem moczu czy nietrzymaniem gazów lub stolca.

Korzystanie z toalety – nawyki podczas sikania

Wbrew pozorom, codzienne wydalanie ma swoje zasady. Przestrzeganie ich to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.

Mikcja powinna odbywać się zawsze w siadzie z prostymi plecami, tak jak na krześle, nogi lekko rozstawione, wtedy cewka moczowa skierowana jest w dół, co umożliwia pełne opróżnienie.

Należy unikać pozycji na „Małysza”. Większość osób brzydzi się usiąść na toalecie publicznej, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w specjalne, jednorazowe nakładki lub obłożyć sedes papierem toaletowym. W pozycji "narciarza" napinają się mięśnie nóg, pośladków i dna miednicy. Wydalanie jest trudniejsze i mocz zalega, ponieważ nie jesteśmy w stanie go wyprzeć.

Nie wypieramy moczu – oddawanie moczu powinno korzystać z samej siły pęcherza bez wypierania, należy rozluźnić się, odpowiednio usiąść, wziąć głęboki wdech, a strumień sam popłynie. Mięśnie naturalnie otworzą się bez dodatkowej siły pochodzącej z brzucha. Nie wolno także wyciskać "ostatnich" kropli. Przy częstych parciach może dojść do obniżenia narządów rodnych.

Nie należy przerywać mikcji – co grozi infekcją. Cofający się mocz zbiera bakterie znajdujące się w okolicy ujścia cewki do organizmu. Ponadto taki proces negatywnie wpływa na mięśnie dna miednicy i może spowodować nadreaktywność pęcherza (częste oddawanie moczu).

Nie na zapas – to niestety wpojone złe nawyki z czasów dzieciństwa. Rodzice swoim pociechom często nakazują sikanie na zapas, np. przed podróżą. To zbędny wysiłek dla mięśni dna miednicy, który może rozregulować mechanizmy kontrolujące wydalanie. W przyszłości pęcherz będzie trzeba opróżniać nawet przy małej ilości moczu!

image
Dobry seks

Ćwiczenia na lepszy seks dla niej i dla niego

Nie chodzimy zbyt długo z pełnym pęcherzem

Ważne zasady – jak prawidłowo sikać?

 • Po mikcji warto poćwiczyć mięśnie dna miednicy, wyrobić sobie taki nawyk, co na pewno przyczyni się do ich wzmocnienia (zacisnąć mięśnie oraz podciągnąć je lekko do góry, na zasadzie windy).
 • Należy wypijać co najmniej 1,5 l wody dziennie.
 • Nie wolno przesiadywać na sedesie z telefonem (np. przeglądając media społecznościowe) czy czytając książkę.
 • Jak często powinno się oddawać mocz? Średnio co 3-4 godziny, wtedy kiedy czujemy parcie na pęcherz, jest to zazwyczaj od 3 do 7 razy w ciągu dnia, mniej więcej co 3 godziny.
 • Nie przetrzymujemy moczu, ani nie sikamy na zapas.
 • Jeżeli występuje problem z nietrzymaniem moczu, zbyt częstym siekaniem lub innymi nieprawidłowościami związanymi z mikcją, należy umówić się na wizytę ze specjalistą, urologiem, czy fizjoterapeutką uroginekologiczną.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 12:30