Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że zachorowalność na raka żołądka zmniejszyła się w ostatnich czasach blisko 3-krotnie. To pozytywne wieści, jednak wciąż ten typ raka jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych. Nierzadko zdarza się po 50. roku życia. Statystycznie częściej dotyka mężczyzn.
Czynniki wpływające na rozwijanie raka żołądka:
- zła dieta: zbyt dużo soli, wędzone i konserwowane produkty, nieświeże jedzenie, ciężki potrawy smażone na głębokim tłuszczu, zbyt mała ilość świeżych owoców i warzyw,
- płeć, to rak atakujący częściej mężczyzn,
- stan po częściowej resekcji żołądka,
- pochodzenie, więcej osób choruje we wschodniej części Azji, Europie Wschodniej oraz w Ameryce Środkowej i Południowej,
- występowanie polipów gruczolakowych,
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
- palenie tytoniu,
- czynniki genetyczne.
Symptomy raka żołądka
Objawy raka żołądka są niecharakterystyczne i mogą przypominać symptomy innych schorzeń, jak np. chorobę wrzodową żołądka. Z tego powodu, diagnoza bywa spowolniona, co oczywiście negatywnie wpływa na rokowania. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór daje możliwość przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który jest szansą na całkowite wyleczenie i niedopuszczenie do przerzutów.
Objawy raka żołądka:
- ból brzucha,
- spadek masy ciała,
- smoliste stolce,
- wymioty, także krwawe,
- częste odbijania,
- jadłowstręt,
- zbyt szybkie uczucie sytości,
- zaburzenia połykania,
- nasilanie się bólu po jedzeniu,
- osłabienie,
- ciągłe niestrawności.
Na późnym etapie mogą pojawić się: guz wyczuwalny przez powłoki, wodobrzusze, powiększony węzeł w lewym dole nadobojczykowym (Virchowa), powiększenie wątroby, żółtaczka.
Rak żołądka – objawy i diagnostyka
Jeśli pacjent znajduje się już w stadium zaawansowanym raka, lekarz prawdopodobnie wykluczy radykalne leczenie. W tym czasie mogą pojawić się przerzuty otrzewnowe, na wątrobę, do węzłów chłonnych lub do centralnego układu nerwowego. Może pojawić się też żółtaczka.
Jak wykryć nowotwór żołądka – badania
Kluczem są profilaktyczne badania gastroskopowe – gastroskopia to metoda umożliwiająca wykrycie wczesnego raka żołądka. Stosuje się także ultrasonografię oraz badanie radiologiczne żołądka z podaniem kontrastu.
Rak żołądka rokowania
Podstawową metodą leczenia nowotworu żołądka jest jego usunięcie, co daje szansę na wyleczenie. Lekarze stosują także równoczesną okołooperacyjną chemioterapię. Około 50% wszystkich chorych znajdujących się w zaawansowanym stadium nowotworu nie kwalifikuje się do zabiegu. Stosuje się wtedy leczenie paliatywne i radioterapię. U chorych w IV stopniu zaawansowania odsetek 5-letnich przeżyć wynosi zaledwie 5%. U chorych w I stopniu zaawansowania wartość ta jest poniżej 70%.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło. zwrotnikraka.pl