StoryEditorZły czas dla alergików

Jakie rośliny zaczynają pylić już w marcu?

03.03.2024., 11:00h
Według statystyk już 40% Polaków cierpi na alergię. Częstą przyczyną jest uczulenie na pyłki roślin. W marcu zaczynają pylić gatunki, które są właściwie wszędzie. Na jakie drzewa i krzewy powinni uważać alergicy?

Alergia – czym jest?

Alergia to niewłaściwa odpowiedź organizmu człowieka na nieszkodliwe czynniki środowiska, jak: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy, zarodniki pleśni. Są one traktowane przez układ odpornościowy jako zagrażające. Alergia może wystąpić bez względu na wiek. 

image
Dbaj o zdrowie!

Astma – choruje 4 mln osób w Polsce! Dlaczego tak trudno ją wyleczyć?

Jak rozpoznać alergię?

Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii na pyłki jest katar, zatkany nos, ciągłe kichanie, przekrwione spojówki, łzawiące, opuchnięte oczy, suchy, męczący kaszel, drapanie w gardle, duszności, swędzące zmiany skórne, częste infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy i  zmęczenie. Alergicy powinni przygotować się na sezon wiosenno-letni, ponieważ trwa on wiele miesięcy – od marca do późnej jesieni.

Jak zapobiegać objawom alergii?

Sposoby na walkę z alergią są różne. Warto je wypróbować. Ważne jest regularne wietrzenie sypialni, najlepiej w nocy lub wcześnie rano, ponieważ właśnie wtedy poziom pyłków jest niski. Pamiętajmy o zamykaniu okien w ciągu dnia, noszeniu okularów przeciwsłonecznych, suszeniu ubrań wewnątrz pomieszczenia. Należy unikać jazdy samochodem przy otwartych oknach, mycia włosów przed spaniem i przebywania na świeżo skoszonym trawniku. Pomoże brak kontaktu ze zwierzętami, które były na spacerze, wymiana ubrań po spacerze, a także regularne śledzenie kalendarza pylenia roślin. Jeśli lekarz zaleci, można zmniejszyć intensywność objawów alergii na pyłki, poprzez stosowanie odpowiednich leków.

Jakie rośliny pylą w marcu?

W marcu alergicy powinni uważać na negatywne działanie pyłków olszy i leszczyny. Zaczyna także pylić topola (to ten biały puch unoszący się w powietrzu). Może powodować kichanie i pieczenie oczu. Są miejsca, gdzie zaczyna ujawniać się brzoza.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:49