Alergia – czym jest?
Alergia to niewłaściwa odpowiedź organizmu człowieka na nieszkodliwe czynniki środowiska, jak: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy, zarodniki pleśni. Są one traktowane przez układ odpornościowy jako zagrażające. Alergia może wystąpić bez względu na wiek.
Jak rozpoznać alergię?
Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii na pyłki jest katar, zatkany nos, ciągłe kichanie, przekrwione spojówki, łzawiące, opuchnięte oczy, suchy, męczący kaszel, drapanie w gardle, duszności, swędzące zmiany skórne, częste infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy i zmęczenie. Alergicy powinni przygotować się na sezon wiosenno-letni, ponieważ trwa on wiele miesięcy – od marca do późnej jesieni.
Jak zapobiegać objawom alergii?
Sposoby na walkę z alergią są różne. Warto je wypróbować. Ważne jest regularne wietrzenie sypialni, najlepiej w nocy lub wcześnie rano, ponieważ właśnie wtedy poziom pyłków jest niski. Pamiętajmy o zamykaniu okien w ciągu dnia, noszeniu okularów przeciwsłonecznych, suszeniu ubrań wewnątrz pomieszczenia. Należy unikać jazdy samochodem przy otwartych oknach, mycia włosów przed spaniem i przebywania na świeżo skoszonym trawniku. Pomoże brak kontaktu ze zwierzętami, które były na spacerze, wymiana ubrań po spacerze, a także regularne śledzenie kalendarza pylenia roślin. Jeśli lekarz zaleci, można zmniejszyć intensywność objawów alergii na pyłki, poprzez stosowanie odpowiednich leków.
Jakie rośliny pylą w marcu?
W marcu alergicy powinni uważać na negatywne działanie pyłków olszy i leszczyny. Zaczyna także pylić topola (to ten biały puch unoszący się w powietrzu). Może powodować kichanie i pieczenie oczu. Są miejsca, gdzie zaczyna ujawniać się brzoza.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements