StoryEditorBadaj wzrok

Jaskra – choruje na nią 800 tysięcy Polaków! Jakie daje objawy?

20.04.2023., 10:00h
Jaskra to choroba oczu powodująca zanik nerwów wzrokowych. Prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Nazywana jest cichym złodziejem wzroku”, ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Czym jest jaskra?

Co to jest jaskra?

Mechanizm powstawania jaskry jest złożony i przebiega przez wiele lat. Zachodzi, gdy mamy do czynienia z zaburzeniem równowagi w rozprowadzaniu cieczy wodnistej, która wnosi do oka składniki odżywcze przez kąt przesączania. W jaskrze ulega on zatkaniu, w wyniku którego wzrasta ciśnienie wewnątrz oka, niszcząc włókna nerwowe siatkówki i powodując zanik nerwu wzrokowego, w efekcie prowadzi do utraty wzroku.

Czynniki wpływające na rozwój jaskry:

 • dziedziczenie, występowanie w rodzinie jaskry,
 • wiek, 35. roku życia,
 • płeć (częściej u kobiet),
 • cukrzyca,
 • zaburzenia krążenia obwodowego,
 • migreny,
 • palenie tytoniu,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • krótkowzroczność,
 • wysoka lepkość krwi. 

Jaskra to choroba cywilizacyjna, coraz więcej pacjentów na nią cierpi. Nawet połowa Polaków, którzy mają jaskrę, nie wiedzą o tym, że chorują. W naszym kraju może chorować nawet 800 tysięcy osób. – Kłopot w tym, że pacjent z nierozpoznaną jaskrą często nie ma żadnych objawów choroby. A nawet ci z rozpoznaną jaskrą mogą czuć się całkowicie zdrowi, bo zazwyczaj widzą dobrze, podczas gdy choroba postępuje – podkreśla dr hab. n. med. Anna Kamińska z Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (cytaty za PAP Media Room).

Jaskra ważne – są badania!

Większość pacjentów zostaje zdiagnozowanych za późno, by ocalić wzrok, dlatego każdy powinien przynajmniej raz w roku wykonać badanie okulistyczne, osoby pozostające w grupie ryzyka nawet co pół roku. Tymczasem wczesne wykrycie jaskry może uratować wzrok, ale wciąż ważne będą regularne badania – 2-3 razy w roku.

Objawy jaskry:

Choć jaskra najczęściej przebiegać bezobjawowo, mogą pojawić się:

 • światłowstręt,
 • łzawienie oczu,
 • widzenie tęczowych kół lub mroczków podczas spoglądania w światło, 
 • utrudnione przystosowanie wzroku do ciemności.

Jeśli nastąpi ostry atak jaskry, pacjenci mogą odczuwać mocny ból oka, nudności, ból głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, a nawet pracy serca.

image

Jaskra – choruje na nią około 800 tysięcy Polaków!

FOTO: Envato Elements

Jak spowolnić jaskrę? Komputer szkodzi.

Należy ograniczyć spędzanie czasu przed komputerem, ponieważ prowadzi to do zmęczenia oczu i niewyraźnego widzenia (Computer Vision Syndrome): – Akomodacja oka ma związek z odległością oka od ekranu. Wykazano, że praca w bliży powoduje przejściowe wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego nawet u zdrowych, młodych ludzi. Średnia zmiana ciśnienia podczas patrzenia na ekran komputera wynosi 2-3 mmHg, co nie zwiększa co prawda ryzyka wystąpienia jaskry, ale może mieć wpływ na progresję już stwierdzonej choroby – stwierdza okulistka.

Zły wpływ smartfonów na oczy

Osoby z jaskrą powinny także zmniejszyć częstotliwość używania telefonów. Pochylanie głowy niestety powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciągły kontakt z ekranami nasila schorzenie zwane zespołem suchego oka i stymuluje nerw trójdzielny, zwiększając ryzyko jaskry. 

image
Dbaj o zęby

Choroby zębów a cukrzyca. Czy mycie zębów zmniejsza ryzyko zachorowania?

Czy z jaskrą można prowadzić auto?

Jeśli pacjenci z jaskrą nie mają ubytków widzenia, nie ma przeciwwskazań do utrzymania prawa jazdy. Jaskra średnio i zaawansowana zwiększa jednak ryzyko kolizji o 4,1 procent. – Pacjenci z jaskrą, ponieważ żyją z tą chorobą latami, kompensują sobie ubytki w polu widzenia, za pomocą różnych technik (np. odpowiednim ułożeniem głowy) i to czasami może być niebezpieczne. Dodatkowo z czasem pojawiają się zmiany w polu widzenia, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo – podkreśla Anna Kamińska.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: pap.zdrowie.pl, poradnikzdrowie.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:51