Katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka – to jedne z najczęściej występujących objawów alergii. Aby nie doświadczać tych nieprzyjemnych stanów, alergik powinien odciąć się od źródła alergenu. Stąd potrzeba zaznajomienia się z tym tematem i kalendarzem pylenia.
Co pyli we wrześniu?
W tym czasie mogą cierpień osoby uczulone na pyłki traw, które dość długo utrzymują się w powietrzu, zwłaszcza pyłki chwastów. Zagrożenie stanowi także:
- babka lancetowata,
- bylica,
- pokrzywa,
- komosa,
- ambrozja.
Na nieprzyjemne objawy narażają również zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. U osób uczulonych na grzyby i pleśnie może pojawić się nieżyt i obrzęk błony śluzowej nosa, świąd, kichanie, astma oskrzelowa, duszności, kaszel, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka. Te stany występują nawet przez cały rok, najsilniej od wiosny do jesieni włącznie.
Porady dla osób uczulonych na pleśnie:
-
Należy utrzymywać czystość i wyrzucać żywność, która psuje się oraz regularnie myć lodówkę.
-
Pleśń pojawia się w miejscach zawilgoconych, dlatego warto zadbać o czystość łazienki, pralni i piwnicy. Kafelki, fugi i armatura powinny być czyszczone odpowiednimi preparatami zwalczającymi pleśń. Pierzemy też zasłony prysznicowe i dywaniki.
-
Wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 50%, aby grzyby nie mogły się namnożyć. Używajmy osuszacza powietrza, czy okapu podczas pichcenia. W ciągu dnia odsłaniajmy rolety, aby słońce wpadało do pomieszczeń – takie działanie znacznie zniweluje pleśń.
- Warto zadbać o czystą pościel, poduszki oraz kołdrę. Stawiajmy na produkty hipoalergiczne. Należy regularnie prać koce, firany i zasłony.
Angelika Drygas
Fot. envato elements