StoryEditorBez glutenu

Kiedy dieta bezglutenowa może zaszkodzić?

01.03.2023., 16:00h
Dieta bezglutenowa stała się ostatnio bardzo modna. Coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie ze swojego menu glutenu, mimo braku wskazań lekarza. Czy taka praktyka ma w ogóle sens i czy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia?

Coraz częściej, osoby zdrowe sięgają po produkty bezglutenowe. Dlaczego? Przyjęło się, że ten sposób odżywania jest zdrowszy, poprawia samopoczucie i pomaga zgubić nadprogramowe kilogramy. Prawda jest taka, że gluten nie szkodzi zdrowym osobom. Zbilansowanie diety pozbawionej glutenu nie należy do najprostszych. Pułapką jest wprowadzanie produktów specjalistycznych, ale wysokoprzetworzonych i eliminacja pełnoziarnistych zbóż zawierających gluten. W każdym z tych przypadków należy zwracać szczególną uwagę na wartość odżywczą spożywanej żywności.

Dieta bezglutenowa i jej zasady

Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów zawierających gluten, czyli białka występującego w pszenicy, jęczmieniu, życie i pszenżycie. Bazuje na spożywaniu owoców, warzyw, jaj, mięsa, ryb i przetworzonej żywności bezglutenowej. Według opinii laików dieta ta wyklucza węglowodany, co mija się z prawdą, ponieważ ryż czy ziemniaki nie mają glutenu, a są węglowodanami.

Dieta bezglutenowa a celiakia

Na dietę bezglutenową decydują się przede wszystkim chorzy na celiakię. To uczulenie na gluten, choroba autoimmunologiczna. Nawet minimalna ilość glutenu prowadzi do ostrej reakcji – organizm atakuje własne tkanki, co powoduje ból brzucha, nudności, wzdęcia, biegunkę. Osoby chore muszą przestrzegać diety do końca życia.

Dieta bezglutenowa i inne przypadłości

Oprócz celiakii często występuje schorzenie zwane nietolerancją glutenu, czyli nadwrażliwość na gluten. W tym stanie nie dochodzi jednak do uszkodzenia wyściółki jelita (jak w przypadku celiakii). Objawy są bardzo podobne: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wypryski, zaburzenia miesiączkowania. Rzadziej spotykana jest ataksja glutenowa – choroba neurologiczna, powodująca problemy z chodzeniem, bieganiem, utrzymaniem równowagi, mową czy utratę koordynacji ruchów. Inną kwestią jest sama alergia na pszenicę, której symptomy to np. wysypka skórna, ból głowy czy kichanie. W tym przypadku można spożywać gluten znajdujący się w innych zbożach, jak żyto czy jęczmień.

image

Dieta bezglutenowa a celiakia

FOTO: Envato Elements

Dieta bezglutenowa – ryzyko 

Nieprzemyślane stosowanie diety bezglutenowej może przyczynić się do niedoboru składników odżywczych. Chodzi o błonnik pokarmowy, cynk, selen, witaminy z grupy B, żelazo. Rezygnacja z glutenu to trudne zadanie, ponieważ dodawany jest on do wielu produktów, nie tylko tych oczywistych, jak: makarony czy pieczywo, ale także wędliny, wyroby garmażeryjne, dania gotowe. 

Dieta bezglutenowa a odchudzanie

Specjaliści potwierdzają, że dieta bezglutenowa nie ma działania odchudzającego. Być może, wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych, które rzeczywiście szkodzą i zawierają gluten, może mieć wpływ na lepszą wagę, ale generalnie sama dieta nie ma takiego działania. Specjalistyczne produkty bezglutenowe są zazwyczaj dużo droższe niż te tradycyjne, a ich składy niestety nie zawsze są naturalne.

Zdrowe odżywianie z glutenem

Jedną ze zdrowszych diet jest dieta śródziemnomorska pełna pełnoziarnistych produktów glutenowych, które mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia i nowotworów. Lepiej nie eliminować glutenu na własną rękę, a poradzić się lekarza, który wskaże właściwą drogę. Pamiętajmy, artykuły glutenowe, ale pełnoziarniste są wskazane dla osób będących w grupie ryzyka chorób serca lub cukrzycy. Tego typu produkty pomagają zmniejszyć stężenie cholesterolu, czy regulować stężenie cukru we krwi. 

Objawy celiakii

Objawy celiakii zależą głównie od wieku. W przypadku niemowląt jest to głównie: biegunka, wymioty i zaparcia. U nastolatków przejawia się niskim wzrostem i niedoborem masy ciała, późnym dojrzewaniem, aftami w jamie ustnej czy trudnościami w nauce oraz problemami ze strony układu trawiennego. Celiakia u dorosłych, objawia się, poza biegunką i wymiotami:

  • depresją,
  • brakiem miesiączki u kobiet,
  • bezpłodnością,
  • osteopenią lub osteoporozą,
  • nadczynnością tarczycy,
  • bólami stawów i kości.

image
Zdrowe odżywianie

Dieta bez laktozy – moda czy konieczność?

oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy, bezgluten.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 04:37