StoryEditorNapadowy kaszel

Krztusiec – zagrożenie, które wraca!

28.04.2024., 11:00h
Krztusiec bywa nazywany „100-dniowym kaszlem”, bo niestety potrafi męczyć chorego miesiącami. Jest niezwykle groźny dla dzieci i dla kobiet w ciąży. Okazuje się, że powraca co jakiś czas – wtedy następuje wylew pacjentów, którzy skarżą się na męczący kaszel.

W Europie obserwuje się ponowny wzrost zachorowań na krztusiec. Ma to związek z cyklicznym odradzaniem się tej choroby. Szczyt wpada mniej więcej co 3-5 lat. Choroba jest niezwykle groźna dla niemowląt i małych dzieci, ale dotyka także dorosłych.

Jakie są objawy krztuśca?

Krztusiec, inaczej koklusz, to zakaźna choroba wywoływana przez bakterie. Najczęściej przybiera postać przewlekłego zapalenia oskrzeli (trwa dłużej niż 21 dni). Cechą charakterystyczną krztuśca jest napadowy kaszel, niezwykle silny i uciążliwy. Często zdarza się, że wraz z kaszlem występują wymioty i napady bezdechu. Kaszel spowodowany jest przez uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, w związku z czym wydziela się gęsty i lepki śluz pobudzający odruch kaszlowy. Chorobie towarzyszą objawy typowe dla przeziębienia. Kaszel może nasilać się w nocy, początkowo ma charakter suchy. W kolejnych stadiach serie napadów kończą się odkrztuszaniem wydzieliny. U dzieci mogą pojawić się problemy z oddychaniem i drgawki. Kaszel może trwać tygodniami, nawet do 4 miesięcy.

image
Szczepienia przeciw odrze

Odra – zakaźna choroba wirusowa. Jakie powikłania może powodować?

Zakażenie krztuścem

Źródłem zakażenia jest inny chory człowiek, nawet zaszczepiony. Pałeczki krztuśca przenoszą się drogą kropelkową np. w trakcie ataku kaszlu. To choroba, w przypadku której należy szybko kontaktować się z lekarzem. Chorzy zakażają przez pierwsze 3 tygodnie. Zwykle zarażają się osoby, które nie przyjęły wszystkich dawek szczepień.

Jak zdiagnozować krztusiec?

Potwierdzenie zarażenia kokluszem następuje w czasie badań serologicznych, badań mikrobiologicznych i morfologii krwi. W przypadku potwierdzenia choroby lekarz przepisuje odpowiednie antybiotyki.

Jak nie zachorować na krztusiec?

Podstawową metodą zapobiegania są szczepienia ochronne. W Polsce dzieci otrzymują taką ochronę w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Dorośli powinni przyjmować dawkę przypominającą co 10 lat. Szczepienie nie daje 100-procentowej pewności, jednak gwarantuje łagodniejszy przebieg choroby.

Czytaj też: Wirus HPV może powodować nowotwory! 

Jakie mogą być powikłania krztuśca?

Krztusiec jest najgroźniejszy dla maluchów. Gdy ma bardzo ciężki przebieg stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Zdarza się, że kończy się powikłaniami: zapaleniem płuc, zaburzeniami neurologicznymi, przepukliną, nietrzymaniem moczu. U niemowląt i małych dzieci w czasie napadu kaszlu mogą wystąpić przerwy w oddychaniu, a także sinienie. Duża część dzieci chorych na krztusiec trafia z tego powodu do szpitala.

Krztusiec w Europie?

Wzrost zachorowań na krztusiec dotyczy Czech, Holandii (3600 przypadków krztuśca w okresie od stycznia do marca 2024 roku), Belgii, Chorwacji, Danii, Hiszpanii, Szwecji i Norwegii: – W Republice Czeskiej liczba przypadków krztuśca jest najwyższa od lat 60. XX wieku i od stycznia do pierwszego tygodnia kwietnia odnotowano ponad 6300 przypadków tej choroby. Według raportu organów ds. zdrowia publicznego do marca Hiszpania zgłosiła ponad 8200 przypadków, co stanowi duży wzrost w porównaniu z 1200 przypadkami zgłoszonymi w całym 2023 roku – podaje euronews.com. Pandemia Covid-19 opóźniła odrodzenie się krztuśca, dlatego teraz zaczynamy mierzyć się z tym problemem.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: diag.pl, euronews.com

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 19:42