StoryEditorWirus HPV – profilaktyka

Wirus HPV może powodować nowotwory! Jest groźny nie tylko dla dziewcząt

04.03.2024., 12:02h
4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Czym jest ta choroba? Jak się przed nią chronić? Czy dostępne są szczepionki przeciw wirusowi HPV?

Wirus HPV co roku jest diagnozowany u 300 mln osób i zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Przez wiele lat może pozostawać w ukryciu. To wirus niezwykle powszechny, dlatego tak wiele zakażeń notuje się każdego roku. Bardzo często po zakażeniu nie ma żadnych objawów, co więcej – organizm sam eliminuje wirusa i pozbywa się go z ciała. W ten sposób następuje samoistne wyzdrowienie. Nie zawsze tak się zdarza. Wirus może rozwijać się w ukryciu przez wiele lat, niosąc ryzyko np. nowotworu.

Wirus HPV – jak można się zarazić?

Jak dochodzi do zakażenia? Najczęściej poprzez kontakt seksualny, w tym także w wyniku bezpośredniego zetknięcia się ze skórą, która jest zmieniona. Warto dodać, że wirus jest przenoszony przez osoby obojga płci.

Wirus HPV – jakie daje objawy?

Wirus HPV może być podłożem rozwoju uciążliwych chorób skóry, błon śluzowych, czy nawet nowotworu. Wciąż nawracająca: opryszczka ust, brodawczakowatość krtani i brodawki płciowe, tzw. kłykciny kończyste to najczęstsze widoczne objawy. Co jeszcze? Na pewno zmiany skórne i w błonie śluzowej jamy ustnej – guzki np. na języku i po wewnętrznej stronie policzków. W efekcie pacjenci skarzą się także na ból w trakcie oddawania moczu i podczas współżycia, co prowadzi także do złego stanu psychicznego spowodowanego brakiem aktywności seksualnej. Mogą wystąpić także symptomy takie jak: chrypka i problemy z połykaniem. Zmiany skórne dotykają dłonie czy stopy, sprawiając ból w trakcie chodzenia.

Wirus HPV – powikłania i nowotwory

Wirus HPV może wywoływać nowotwór złośliwy raka szyjki macicy. Rozwój choroby trwa nawet do 10 lat, wcześniej pojawiają się natomiast stany przedrakowe szyjki macicy, np. obecność zmian dysplastycznych szyjki macicy. Skuteczne wykrywanie tego typu zmian gwarantują badania przesiewowe oparte na cytologii lub testy HPV. Wirus HPV jest odpowiedzialny za rozwój: ok. 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90% nowotworów odbytu, 30% nowotworów prącia, ok. 15-30% nowotworów sromu. Co więcej, HPV wywołuje także część zachorowań na: nowotwory głowy i nowotwory szyi (jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałkagardła) – czytamy na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Okazuje się, że ok. 690 tysięcy na świecie, a w Polsce ponad 3 tysięcy zachorowań na nowotwory jest związanych z zakażeniami HPV.

Wirus HPV – profilaktyka

Abstynencja seksualna nie jest dobrym wyjściem, to oczywiste. Dobrym i rozsądnym rozwiązaniem jest ograniczenie liczby partnerów, badania i stosowanie prezerwatyw. Choć i te w stu procentach nie ochronią przed zarażeniem. Można także skorzystać ze szczepionki przeciwko HPV, która chroni przed rozwojem nowotworu.

Szczepienia dla dzieci w wieku 12-13 lat

Przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego stosowana jest bezpłatna szczepionka dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Zapisy są możliwe przez Internetowe Konto Pacjenta. – Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9 – czytamy na gov.pl. Program jest skierowany do dziewcząt i chłopców wieku od 11 do 14 lat. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

image
Symptomy raka

Rak szyjki macicy – jakie są objawy i rokowania?

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:52