Rak gardła bywa nazywanym nowotworem głowy i szyi, czy jamy ustnej. Obejmuje także raka przełyku, raka krtani, raka tchawicy, czy raka tarczycy. O raku gardła mówimy wtedy, gdy w tej części ciała dochodzi do pojawienia się nieprawidłowych komórek. Mogą być zlokalizowane w części nazwanej nosogardłem, w gardle środkowym lub dolnym. Na tego typu nowotwory zapadają częściej mężczyźni, zwłaszcza po 50. roku życia.
Rak gardła może rozwinąć się w części:
- nosowej gardła – górna część, gardło łączy usta i nos,
- ustnej gardła – środkowa część: migdałki, gdzie gardło styka się z jamą ustną,
- krtaniowej gardła – dolna część gardła, gardło styka się z tchawicą.
Przyczyny raka gardła:
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- żucie tytoniu lub ziaren betelu,
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV,
- zakażenie wirusem Epsteina-Barr,
- długotrwała ekspozycja na nikiel, azbest lub kwas siarkowy,
- stosowanie leków immunosupresyjnych,
- dieta uboga w owoce i warzywa;
- refluksowe zapalenie krtani,
- wiek powyżej 55 lat.
Symptomy raka gardła
Objawy nowotworu gardła zależą od tego, gdzie pojawiły się zmiany. W przypadku nowotworu nosogardła dochodzi do nieżytu nosa i zatok przynosowych, uczucie zatkania nosa, powiększenia węzłów chłonnych szyjnych, niedrożności nosa, krwotoków z nosa. Chory może skarżyć się na zaburzenia słuchu, szumy, szczękościsk, a jego mowa staje się „nosowa”.
Guz w gardle zwykle powoduje problemy z połykaniem śliny, odczuwanie ciała obcego w gardle, powiększenie węzłów chłonnych, nieprzyjemny zapach z ust, kaszel, ból gardła, chrypę, utratę masy ciała. Tak naprawdę we wczesnym stadium rak przypomina przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych.
Inne objawy:
- kaszel z krwią,
- problemy z otwieraniem ust i poruszaniem językiem,
- bóle głowy,
- ból ucha,
- duszności.
Uwaga! Każda chrypka trwająca ponad 3 tygodnie, zwłaszcza u osoby palącej papierosy, to powód, aby wybrać się do lekarza. W przypadku wystąpienia innych niepokojących symptomów również należy udać się do specjalisty.
Jak rozpoznać raka gardła?
Przydatne będzie badanie laryngologiczne, tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny, badania za pomocą endoskopu, które umożliwiają zajrzenie w najtrudniejsze dostępne części gardła za pomocą kamery video.
Leczenie raka gardła
Najczęściej jest to operacja, także w przypadku przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych oraz radioterapia. Jeśli stan pacjenta nie pozawala na zabieg, stosuje się paliatywną chemioterapię. Wielkim problemem są na pewno te sytuacje, kiedy chory ma ograniczone możliwości w spożywaniu pokarmów. Pacjenci mogą czuć się także wyobcowani, gdy tracą możliwości mowy.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: portal.abczdrowie, zwrotnikraka.pl, medonet.pl, mp.pl
Fot. envato elements