StoryEditorNikotyna szkodzi

Rak tchawicy – suchy kaszel to nie wszystko! Jakie jeszcze daje objawy?

08.05.2023., 14:00h
Rak tchawicy to dość tajemnicza choroba. W znacznym stopniu zagraża życiu pacjentów. W zależności od rodzaju nowotworu na zachorowanie mogą mieć wpływ inne czynniki. Na jakim etapie życia jest najczęściej diagnozowana?

W obrębie gardła może rozwinąć kilka typów nowotworów: krtani, przełyku lub tchawicy. Wszystkie mogą mieć ciężki przebieg, jeśli nie zostaną w porę leczone. Dlatego tak wielkie znaczenie mają badania u specjalisty i wczesne zgłaszanie zmian czy objawów – w razie zaobserwowania niepokojących symptomów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wcześnie wykryty rak, daje większe szanse na wyleczenie.

Przyczyny raka tchawicy

Przyczyny nie są do końca poznane, jednak w przypadku odmiany płaskonabłonkowej ryzyko zachorowania znacznie zwiększa palenie papierosów, zwłaszcza u osób po sześćdziesiątce. Rak torbielowaty, natomiast z nikotyną nie ma nic wspólnego. To niezwykle tajemnicza odmiana nowotworowa. Wiadomo, że najczęściej atakuje osoby między 40. a 60. rokiem życia.

image
Rzuć palenie!

Rak krtani – choroba palaczy, jakie daje objawy?

Objawy raka tchawicy:

  • suchy kaszel,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • trudności ze złapaniem oddechu,
  • krwioplucie,
  • chrypka,
  • problemy z połykaniem,
  • gorączka.

Leczenie raka tchawicy

Rak tchawicy występuje rzadko, dlatego rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych. Mylony bywa z astmą czy nawet zapalaniem oskrzeli. Prócz badań krwi, wykonuje się RTG klatki piersiowej, tomografię, rezonans magnetyczny lub/i bronchoskopię. Standardowym leczeniem jest operacja lub radioterapia. 

Profilaktyka nowotworowa

Nie od dziś wiadomo, że filarem zdrowia jest unikanie używek. Palenie papierosów i spożywanie dużej ilości alkoholu osłabiają organizm, wystawiając go na ciężką próbę. Spada jego odporność, w organizmie pojawiają się zapalenia, które mogą być przyczyną raka. Rzucenie tytoniu ma ścisły związek z 80-90 proc. przypadków raka jamy ustnej, gardła, krtani oraz przełyku – znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby. Kolejnym punktem jest zdrowa dieta: wyeliminowanie tłustych, smażonych potraw z czerwonym mięsem, unikanie soli i cukru oraz żywności przetworzonej. Należy wprowadzić także regularny ruch – spacery, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie czy taniec.

 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: portal.abczdrowie

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 04:49