StoryEditorNiezdrowy tryb życia

Masz coś dziwnego na ustach? Czy to może być rak wargi?

10.07.2023., 12:11h
Rak wargi zdarza się dość rzadko i ma dość typowe objawy, które łatwo zauważyć gołym okiem nawet we wczesnym stadium. Czynniki rozwoju tego nowotworu są dobrze poznane i można ich uniknąć. Czy wystarczy dobra dieta i unikanie używek?

Czym jest rak wargi?

Rak wargi należy do grupy nowotworów głowy i szyi. To nic innego jak nieprawidłowy wzrost chorych komórek naskórka na wardze objawiający się guzkami, które rogowacieją, czy na przykład krwawiącymi zmianami. Ten typ raka najczęściej spotykany jest u mężczyzn w podeszłym wieku, powyżej 60. roku życia. Najwyższą frekwencję notuje rak wargi dolnej – około 90% przypadków (zazwyczaj jest to rak kolczystokomórkowy skóry), rzadziej lokalizuje się go na wardze górnej (7%) oraz w kącikach ust (3%).

Rak wargi – czynniki ryzyka

 • palenie tytoniu (papierosy, fajka, cygaro),
 • nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu,
 • ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (solarium oraz słońce),
 • zakażenie wirusem HPV,
 • zła lub brak higieny jamy ustnej,
 • przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej,
 • wiek – 50-70. rok życia oraz płeć męska.

Rak wargi – objawy

Raka wargi nietrudno zauważyć. Pojawiające się owrzodzenia lub guzek pacjenci łatwo mogą zlokalizować. To dość nieprzyjemne zmiany, które powinny skłonić chorego do wizyty u specjalisty, zwłaszcza jeśli owrzodzenia nie goją się. Przy tego typu ranach rzadko wyczuwalny jest ból, rak zwykle na początku po prostu nie boli. Dopiero w stanie zapalnym mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Najczęściej na wardze wiodczne jest płaskie stwardnienie ze strupkiem, który z czasem wrzodzieje. Czasami chorzy narzekają na drętwienie czy mrowienie w okolicach ust.  

Inne objawy:

 • obrzęk żuchwy,
 • chrypka,
 • krwawienia oraz trudno gojące się rany w jamie ustnej,
 • plamki na dziąsłach,  
 • zgrubienia w obrębie policzka,
 • kłopoty z przeżuwaniem pokarmów,
 • ból w jamie ustnej.

image
Badanie wzroku

Rak oka – jak rozpoznać jego objawy?

Co zrobić, aby nie zachorować na raka wargi?

Najważniejsze jest, aby zrezygnować z palenia tytoniu i nie nadużywać mocnych alkoholi.  Należy także korzystać z kosmetyków z filtrem, aby zminimalizować ryzyko płynące z nadmiernej ekspozycji na słońce (np. kremy i pomadki zawierające filtr UV). Należy dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie odwiedzać stomatologa.

Rak wargi – jak go wykryć?

Jak już wspominaliśmy, najczęściej chory sam zauważa niepokojące zmiany – liczy się czas, ponieważ rak ten jest wyleczalny, jeśli leczenie zostanie wdrożone na wczesnym etapie. Podstawową metodą diagnostyki jest tradycyjne badanie kliniczne, a w razie wątpliwości lub podejrzenia przerzutów, wykonuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i USG. Często stosuje się także biopsję.

Na czym polega leczenie raka wargi?

Jeśli zdiagnozowany rak jest rakiem płaskonabłonkowym, najpewniej zostanie wdrożona radioterapia. Najczęściej stosowany jest również zabieg operacyjny polegający na usunięciu całego guza wraz z marginesem zdrowych tkanek. Zdarza się, że rak nacieka na żuchwę, czy inne okolice twarzy – operacja w takich przypadkach bywa niezwykle skomplikowana i wymaga innych zabiegów plastycznych, które podwyższą komfort życia chorego.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: medonet.pl, onkologia.org.pl, poradnikzdrowie.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:02