StoryEditorGroźne guzy

Mięsaki – zdradliwe nowotwory tkanek miękkich i kości

01.05.2023., 12:00h
Mięsaki stanowią 1% nowotworów złośliwych u dorosłych, u dzieci natomiast to 10–15% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jak je rozpoznać? Jak je leczyć?

W naszym kraju liczbę zachorowań na mięsaki tkanek miękkich określa się na około 1000 nowych przypadków rocznie, w Europie zaś to około 4 zachorowania na 100 000 na rok. Są to przede wszystkim guzy, które rozwijają się z mięśni szkieletowych i gładkich, tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej naczyń krwionośnych i chłonnych, do tej kategorii zalicza się także guzy obwodowego układu nerwowego. Jedną z lokalizacji mięsaków stanowią także kości.

Przyczyny powstawania mięsaków

Niestety, do tej pory nie poznano czynników, które przyczyniają się do zapadalności na tę groźną chorobę. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby może potęgować:

 • wcześniejsza radioterapia,
 • występowanie dziedzicznych zespołów genetycznych (np. zespół Li-Frumeni, zespołu Gardnera, zespołu Wernera),
 • narażenie na pestycydy.

Mięsak tkanek łącznych i miękkich – objawy

W większości przypadków mięsak początkowo nie daje żadnych symptomów. Po czasie objawia się w postaci niebolesnego guza, który najczęściej zlokalizowany jest pod skórą lub w obrębie mięśni. Boleści mogą wynikać z uciskania przez niego nerwów. Najczęściej jego szybki i intensywny rozrost, obrzęk, ból, zmniejszenie ruchomości stawów mobilizują chorych do wizyty u lekarza. Mięsak kości natomiast powoduje ból (zwłaszcza w nocy), zniekształcenie kończyny i jej ograniczoną ruchomość oraz częste złamania.

Nowotwory tkanek łącznych i miękkich – występowanie

W większości przypadków guzy pojawiają się na kończynach i tułowiu, w przestrzeni zaotrzewnowej, na obszarze szyi i głowy.

image
Samobadanie i uważność

Rak jamy ustnej – jak rozpoznać groźne zmiany?

Mięsaki – leczenie

Aby rozpoznać chorobę, lekarz zleca wykonanie badań obrazowych, potrzebna może być także biopsja. Leczenie mięsaków tkanek miękkich polega na wycięciu guza z szerokim marginesem. Operacja chirurgiczna daje szanse nawet na całkowite wyleczenie. Inną metodą jest radioterapia i chemioterapia.

Mięsak – rokowania

Jak w każdym typie nowotworu – zależą od położenia, wielkości i stopnia zaawansowania choroby. Dlatego liczy się czas zdiagnozowania, im szybciej, tym lepiej! Leczenie daje około 35-75% szans na pięcioletnie przeżycie.

Uwaga! W przypadku podejrzenia lub wykrycia zmian należy szybko zgłaszać się do lekarza!

Mięsaki tkanek miękkich (za mp.pl) to np.

 • Tłuszczakomięsak – rozwija się zwykle pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, na kończynach;
 • Mięsak prążkowanokomórkowy występuje zwykle u dzieci (do 5. roku życia) albo u młodzieży w wieku 15–20 lat;
 • Mięsak gładkokomórkowy – występuje w skórze i tkance podskórnej;
 • Mięsak maziówkowy – 2/3 przypadków występuje w sąsiedztwie stawu kolanowego,
 • Niezróżnicowany mięsak wielopostaciowy – najczęściej rozpoznaje się go w obrębie tkanek miękkich uda;
 • Złośliwy nowotwór osłonek nerwów obwodowych – w około połowie przypadków występuje u chorych z wrodzoną chorobą von Recklinghausena;
 • Włókniakomięsak guzowaty skóry – ma wygląd gładkiego guzka w skórze lub bezpośrednio pod skórą, najczęściej na tułowiu lub w obrębie głowy i szyi;
 • Mięsak Kaposiego.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: zwrotnikraka.pl, mp.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 21:31