Liście winorośli zawierają liczne witaminy (np. A, C, B) i minerały. Są bogate w potas, garbniki, żelazo, fosfor, magnez, kwas foliowy, błonnik i cenne przeciwutleniacze. Być może dlatego skrywają w sobie tak potężną moc. Pijąc napar z liści winogron, wzmacniamy swój organizm od środka, a przede wszystkim dobrze działamy na układ moczowy.
Liście winorośli a nerki
Napar przygotowany z tej części rośliny łagodzi ból nerek. Pomaga także w regulowaniu gospodarki wodnej w organizmie, przeciwdziałając gromadzeniu się wody. Leczniczy napój zadziała moczopędnie i wesprze usuwanie nadmiaru płynów w ciele.
Liście winorośli a cera
Zielone liście winorośli przyspieszą gojenie się ran od wyprysków czy powstałych przez trądzik – napar bowiem może być użyty jako tonik do przemywania twarzy. Co więcej pomoże także na opuchnięte oczy. Odżywi włosy, jeśli wypłuczemy w nim swoją czuprynę.
Inne działanie liści winorośli
Te niepozorne i rzadko wykorzystywane rośliny pomogą podczas:
- zapalenia gardła i jamy ustnej,
- gojenia się ran,
- zbyt wysokiego ciśnienia,
- dolegliwości reumatycznych,
- zaburzeń krążenia,
- biegunek,
- hemoroidów,
- grzybicy,
- nieżytu żołądka.
Liście winogron ochładzają, a przy tym działają ściągająco. Zawarty w nich resweratrol zmniejsza stres oksydacyjny. Ma działanie antynowotworowe.
Napar z liści winorośli – przepis
To nic trudnego. Wystarczy kilka świeżych liści winogron, zerwanych w czasie kwitnienia wrzucić do dzbanka i zalać gorącą wodą. Płyn przykrywamy i parzymy przez kwadrans. Napar możemy wzbogacić miodem i kawałkami owoców. Można też zakupić gotowy susz – łyżkę liści zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem 10 minut i przecedzamy.
Dolmades – gołąbki z liści winorośli
Z liści winogron przygotujemy także przepyszne gołąbki charakterystyczne dla kuchni greckiej czy tureckiej. Wypełnione ryżem i mięsem mielonym zachęcają nietuzinkowym wyglądem i smakiem. Liście te można także samodzielnie suszyć, a nawet zakisić! Wzbogacą sałatki i koktajle, a nawet kanapki – ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
Przepis na kiszone liście winogron (za daylicooking.pl)
Składniki:
- świeże liście winogron,
- woda,
- sól – na 1 litr wody 1 płaska łyżka,
- ziarenka białej gorczycy – na słoik o pojemności 1 litra około 1 łyżeczka,
- ziarna kolorowego pieprzu – na słoik o pojemności 1 litra około 1/2 łyżeczki,
- czosnek – na słoik o pojemności 1 litra 2 średnie ząbki,
- opcjonalnie: kawałki korzenia chrzanu, koper (podobnie jak przy kiszeniu ogórków), liście laurowe.
Wykonanie:
Należy zagotować wodę, dodać sól i dokładnie ją rozpuścić, następnie odstawiamy zalewę do lekkiego przestudzenia. Liście winogron myjemy w zimnej wodzie i odcinamy łodyżki. Rozkładamy je na czystej ściereczce, aby pozbyć się wody. Bierzemy po kilka listków (5-8), składamy je jeden do drugiego i rolujemy. Rolki układamy pionowo w słoikach w takiej ilości, aby były dość ciasno stłoczone. Do każdego słoika dokładamy czosnek, gorczycę oraz ziarna pieprzu i dowolne przyprawy. Następnie wlewamy gorącą, ale nie wrzącą zalewę aż zakryje liście. Wyparzane słoiki zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po około 1-2 tygodniach liście są gotowe do użycia.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements