Podstawowym zadaniem nerek jest produkcja moczu. Oprócz tego, nerki filtrują krew, aby usunąć z niej toksyny, nadmiar soli, mocznik i inne zbędne produkty przemiany materii. Regulują poziom płynów ustrojowych w organizmie – ich rola jest niezaprzeczalnie ważna. Jeśli dochodzi do zaburzenia ich funkcjonowania ciało człowieka znajduje się w potrzasku. Dlatego nowotwór nerki jest tak niebezpieczny. Jakie są statystki? Rak nerki stanowi około 3% nowotworów u ludzi dorosłych, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wiek, w którym rozwija się ten typ nowotworu – między 50. a 70. rokiem życia, choć i zdarza się, że chorują niemowlęta. Każdego roku diagnozuje się około 5000 nowych przypadków tej choroby.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka nerki:
- palenie tytoniu,
- otyłość,
- mała aktywność fizyczna,
- nadciśnienie tętnicze,
- przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych,
- narażenie na niektóre czynniki chemiczne (metale ciężkie, garbniki, azbest).
Objawy raka nerki
We wczesnym stadium zaawansowania organizm nie daje wyraźnych sygnałów, że coś jest nie w porządku. Tak naprawdę chorobie nie towarzyszy ból, ani inne niepokojące symptomy. Bardzo często rak zostaje wykryty przez przypadek, podczas badań rutynowych lub tych dotyczących innych narządów. Gdy guz zaczyna rosnąć, mogą pojawić się:
- bóle w okolicy lędźwiowej,
- bóle w podbrzuszu (jak kolka),
- uciskowe bóle w nadbrzuszu,
- uczucie osłabienia,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- nocne poty,
- krwiomocz
- obrzęki kończyn dolnych.
Poza tym chory może gorączkować, ma nadciśnienie, niedokrwistość, nadmiar wapnia we krwi, jadłowstręt, chudnie bez wyraźnej przyczyny, pojawia się podwyższona liczba leukocytów we krwi i wysokie OB.
Objawy towarzyszące przerzutom: bóle kości, częste złamania, kaszel, krwioplucie, duszność, objawy neurologiczne.
Triada Virchowa
Ból w okolicy lędźwiowej, krwiomocz i guz brzucha to zespół trzech czynników (triada Virchowa), które są przyczyną zakrzepicy żylnej, a jednocześnie są to typowe objawy raka nerki. W przypadku niepokojących symptomów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Badania – rak nerki
Podstawowym badaniem w przypadku raka nerki jest USG, badania laboratoryjne, w dalszej części – tomografia komputerowa. Leczenie raka nerki opiera się najczęściej na zabiegu chirurgicznym. Postępowanie medyczne jest ukierunkowane w zależności od stadium zaawansowania choroby.
Rak nerki – rokowanie
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. W przypadku chorych w I stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 80-90%, w II stopniu 5-letnie przeżycie wynosi 50-70%, w III stopniu – 20-30% i dla chorych w najbardziej zaawansowanym stadium – około 5%.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło. zwrotnikraka.pl